szigorítás;Pénzügyminisztérium;hosszabbítás;kifizetések;

- Az év végéig meghosszabbítja a szinte teljes kifizetési stopot az Orbán-kormány

A „fegyelmezett, takarékos gazdálkodás” jegyében.

Az Orbán-kormány az év végéig meghosszabbítja az eredetileg október 31-én lejáró döntését a kifizetési stopról a költségvetési szerveknél – erről értesült a hvg.hu.

Mint arról a Népszava is beszámolt korábban, a kormány a 2257/2022-es számú, nem hivatalos kormányhatározatban írta elő, hogy bizonyos alapvető tételeken túli kifizetéseket csak előzetes pénzügyminisztériumi jóváhagyás után lehet teljesíteni, és ez minden költségvetési szervre, a teljes államigazgatásra vonatkozik.

A portál felidézi, a Pénzügyminisztérium akkori közleményében úgy fogalmazott, hogy ez nem általános kifizetési stop, nem arról van szó, hogy a tárca által is felsorolt kivételeken – ideértve a nyugdíjakat is – túl semmit nem lehet kifizetni, hanem arról, hogy “a fegyelmezett, takarékos gazdálkodás” jegyében a költségvetési szerveknél minden további kifizetés a Pénzügyminisztérium engedélyéhez kötött.

A portál információi szerint a múlt héten tehát ennek a döntésnek a meghosszabbításáról döntött a kormány. Ezzel kapcsolatban megkérdezték a Pénzügyminisztériumot és a Kormányzati Tájékoztatási Központot is, de a cikk megjelenéséig nem kaptunk választ, igaz, a pénzügyi tárcánál azt ígérték, hogy talán valamikor kapnak.

Persze – jegyzik meg – a legegyszerűbb az lenne, ha az ilyen kormányhatározatok is megtalálhatók lennének a Magyar Közlönyben a kabinet más döntéseihez hasonlóan, de ezeknek a nem nyilvános kormányhatározatoknak az egyik jellemzője, hogy bár nem titkosak, nem is teszik közzé őket, csak az érintetteket – ez esetben a költségvetési szervek vezetőit – tájékoztatják róluk.

Az ilyen kormánydöntések sorszáma négyjegyű és kettessel kezdődik, ezért nevezik őket a kormányzati zsargonban "kétezres határozatoknak". A portál nemrég írt arról, hogy egyre több ilyen határozat születik, ami azt jelenti, hogy egyre több döntését zárja el a nyilvánosság elől a kormány. Tavaly például rekordszámú, 679 ilyen határozat született, amelynél semmi nem indokolná a titkolózást, mégsem ismerhető meg.

A 2010 óta hozott “kétezres" döntések egyharmada tavalyi.

Ha a kormány tényleg csak október 31-ig engedi a hálózati csatlakozási igények befogadását, az iparágnak vége - véli az érdekvédelmi szervezet.