Azok, akik önellátási célú napelemet terveznek és igénylik a hálózati visszatáplálás lehetőségét, október 31-ig adhatják be hálózati csatlakozási igényeiket a Mavirhoz – közölte kérdésre Gulyás Gergely a szombati, szokás szerint rendkívüli kormányinfón. Azok számára, akik a megadott határidőig bejelentéssel élnek, a lehetőséget az állami rendszerirányító biztosítja – tette hozzá. A kancelláriaminiszter ennek útja-módjáról több fogódzót nem adott: szavai szerint a részletes kormányrendelet „nagy valószínűséggel” ma jelenik meg.
A tárcavezető – az iparág, a kivitelezők és a most is több tízezer, támogatott napelemtelepítésben gondolkodó háztartás megdöbbenésére – az október 13-i kormányinfón jelentette be, hogy a kormány a tervezett rendszerek számára már nem kívánja biztosítani az villamosenergia-hálózati visszatáplálás lehetőségét. Vagyis a később telepítendő, önellátási célú napelemrendszerek esetleges többlet-áramtermelését az állami hálózatcég már nem vásárolná meg. (A tarifa megegyezik a háztartási, hatósági árral.) Az így „szigetüzeművé” váló rendszer vagy leszabályoz – amivel a napenergiából kinyerhető áram elvész –, vagy akkumulátorba tölt. Utóbbi eszköz több milliós többletköltsége ugyanakkor a szakma szerint a teljes rendszer kiépítését veszteségessé teszi. Bár a tárcavezető többször egyértelműsítette, hogy a már termelő szolárpanelek esetében a lehetőség megmarad, az épp tervezés-kivitelezés alatt álló rendszerek kapcsán, a jogosultságot, némiképp bizonytalankodva, hol beadott, hol visszaigazolt hálózati csatlakozási igényhez kötötte. Miközben például „értelmezése szerint” a lakossági napelempályázat idén év elején kiértesített, több mint 43 ezer nyertese szintén magáénak érezheti az engedélyt, kutatásaink szerint a kedvezményezettek zöme ilyen papírral tényszerűen nem rendelkezik. A határidő megjelölésén túl a kép most sem vált világosabbá. Gulyás Gergely mindazonáltal megismételte: azért szigorítanak, mert a közhálózat a már engedélyezett, a korábbi várakozásokat többszörösen meghaladó napelemberuházásokon túl továbbiakat egyelőre nem képes befogadni. A visszatáplálás lehetőségének újbóli megteremtését akkorra ígérte, ha a Brüsszeltől (sokak szerint reménytelenül) várt támogatásból felújítják a hálózatot.
Ha október 31-től valóban betiltják az új, háztartási méretű kis naperőművek visszatáplálási lehetőségét, a telepítés még akkumulátoros energiatározóval együtt is értelmét veszti
– tette közzé a szombati bejelentést követően a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ).
Ennek folytán fél éven belül több száz napelemes vállalkozás zárhat be és több ezer munkavállaló kerülhet az utcára. Az új iránnyal hatalmas lehetőséget halaszt el a kormány és tovább fokozza hazánk évtizedes iparági lemaradását - fogalmaznak. Az érdekképviselet ennek kapcsán felhívta a figyelmet a villamosenergia-behozatal közel 40 százalékos arányára. Ráadásul a hazai termelést jóval meghaladó belföldi igények miatt külföldről „brutális áron”, kilowattóránként 200-400 forintért vásárolunk áramot. Ezt rövidlátó, a szakmai alapokat háttérbe szorító energiapolitikának minősítik. Ahelyett, hogy a befektetők - így a lakosság - saját forrásból, akár támogatás nélkül, jogi nehezítéseket is vállalva, olcsón termelő egységeket telepíthetnének, a törvényhozó meglátásuk szerint inkább gátolja a napelemek terjedését. Így Európában egyedül álló módon a fejlesztőket visszatáplálásmentes rendszerek kiépítésére szorítja. A hazai villamosenergia-hálózat arányos fejlesztése az elmúlt évtizedek során a szakma folyamatos figyelmeztetései ellenére elmaradt – szögezik le.
Míg az elképesztően magas villanyszámlák miatt sorra zárnak be a hazai szállodák, vendéglátóhelyek, intézmények és gyárak, az 50 kilowattosnál nagyobb rendszereket tervező kis- és középvállalkozások beruházási kedvét egy indokolatlan akkumulátoros kötelezettséggel és egy, a Mavir által csak évek múltán kiépítendő szabályozási előírással szintén sikerült elvenni - írják. Ez a hazai vállalkozások biztonságát és válságkezelését is veszélyezteti – véli az érdekvédelmi szervezet.
A kereskedelmi napelemtelepek helyzete, ha lehet, még ennél is vészjóslóbb: e kör már két éve nem kap csatlakozási engedélyt. A lehetőség értesüléseik szerint csak egy évtized múlva állhat vissza.
A szakma a magyar kormánynak a megújulók ösztönzését és a hálózat fejlesztését javasolja. Ez meglátásuk szerint sokkal olcsóbb lenne az adófizetők által rezsitámogatásokra kifizetett összegeknél – fogalmaznak. Az MNNSZ változatlanul bízik abban, hogy a döntéshozó az energiabehozatal ösztönzése helyett elfogadja szakmai érveiket és nem lehetetleníti el a hazai napenergia-iparágat.
Gyármentés (vagy -mentesítés)
A kormány első körben 150 milliárd forint összértékű támogatást nyújt nagyvállalatok energiahatékonysági beruházásaihoz - jelentette be szombaton Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A november 2-án induló „gyármentő program” keretében azok a vállalatok pályázhatnak, amelyek legalább 200 milliós fejlesztés keretében bővítik energiaellátási rendszereiket, például napelemeket telepítenek vagy más módon növelik hatékonyságukat és csökkentik költségeiket – írja a szaktárca. Az egyedileg elnyerhető legmagasabb összeg hatmilliárd forint. A támogatási arány Budapesten 30, vidéken 45 százalék. A közlemény a lépés okaként az ukrajnai háborút és a „kudarcot vallott brüsszeli szankciós politikát” jelöli meg.