Teljesen nyilvánvaló, hogy a következő hónapokban leáll a magyar gazdaság növekedése (is) – ez derült ki egy szakmai konferencián a múlt héten, ahol a hazai gazdasági elit felvonult. A részvevők többségének várakozása szerint a gazdasági növekedés 2022 második felében és a jövő év első felében nulla százalék, avagy az alatt lesz. A magyar gazdaság gondjait – az inflációt, a folyó fizetési mérleg hatalmas hiányát – nézve talán nem is a legrosszabb forgatókönyv, hogy a hét százalékos gazdasági növekedésről igy lefékez a GDP növekedése. Sokkal rosszabb lenne a helyzet, ha a két százalékról mínusz ötre zuhannánk vissza, mint történt a Covid alatt. A jegybank alelnöke ki is fejtette, hogy az inflációt és a fizetési mérleget csak akkor lehet rendbe tenni, ha lehűtik a gazdasági növekedést.
Ugyanis az elmúlt (tizen)két évben a jegybank és a kormány iszonyatosan túlfűtötte a magyar gazdaságot, a politikai megfontolásból elkövetett pénzszórással 20-22 százalékra lökték az inflációt. Valakinek fizetnie kell. Mivel sem Orbán, sem Matolcsy nem fog, így az elmúlt évek hibáit a cégeknek és a lakosságnak kell megfizetnie. Sajnos nincs igazság a Földön, mint ahogy más megoldás sem.
A cégek és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara most szembesülnek a 18 százalékos kamat rémével, miután a jegybank több hónapos bénázás után egy vész-kamatemelést hajtott végre. Nincs mese: vége a nagyon olcsó hitelek korának is, a cégeknek és a lakosságnak alkalmazkodniuk kell. Csakúgy, mint a magasabb energiaszámlákhoz.
A magyar modellnek tehát vége van. Annak a magyar modellnek, amit az Orbán-kormány 12 éve építget: azaz az olcsó magyar munkaerőre, az olcsó orosz energiára és az ingyen pénzre épülő növekedési modell múlik ki. Zsiday Viktor befektetési guru szerint ezért nem is az a kérdés, hogy mi lesz a magyar gazdasággal holnap, hanem az, hogy mi lesz vele holnapután, amikor elmúlik az energiakrízis. Mert látható, hogy az elmúlik, hiába hisztériáznak Orbánék a „brüsszeli szankciók" miatt. Az európai gazdaság leválik az orosz gázról és egy új korszakba lép, felgyorsítva zöld átállást, az innovatív ágazatok fejlesztését.
Eközben idehaza a kormányzati körökben csak a kétségbeesést látni: Hernádi Zsolt Mol-vezér ugyanezen a konferencián csak a siránkozásig jutott. Mi lesz velünk olcsó orosz gáz, olcsó olaj nélkül – ezt kérdezgette 20 percen keresztül, de válasza nem volt rá. A Mol egy évvel az ukrán válság kitörése óta nem jutott el odáig, hogy egy tankernyi arab olajat lefinomítson. No comment.
Magyarország a süllyesztő felé tart. Az utolsó utáni pillanatban vagyunk ahhoz, hogy 2030-40-re egy élhető és nem egy lepusztult Magyarországot teremtsünk. Ehhez ki kell egyezni az EU-val, átvenni értékeit, meg kell teremteni a demokrácia, a politika váltógazdálkodás, a piaci verseny alapjait. Újra. Helyre kell hozni az oktatást, meg kell nyitni az utat kutatás, az innováció, a ráció előtt. Ehhez viszont fel kell számolni a versenyképtelen maffiaállamot és el kell takarítani az oligarcha-rendszert, különben nem lesz holnapután.