Szent Imre Kórház;szülészeti ellátás;

- Bérfeszültség is állhat a Szent Imre kórházban történő felmondások hátterében

Információink szerint a Szent Imre kórház szülészeti osztályának 28 szakdolgozója közül eddig 14-en adták be a felmondásukat. 

Kedden a hírek arról szóltak, hogy tízen távoznak a főváros egyik legnépszerűbb szülészeti osztályáról, miután az intézmény vezetése néhány napja az RTL Híradója szerint bejelentette: a jövőben már nemcsak orvost, de bábát sem lehet választani a szüléshez. Így a jövő hónap elejétől a várandósok csak a szülés idején műszakban lévők közül választhatnak segítőt. Akinek a munkaideje lejár, annak el kell hagynia az osztályt.

Egy, a Népszavához eljuttatott levél szerint nem pusztán az új szabályok állhatnak a felmondások hátterében. A szülészeti és nőgyógyászati osztály szakdolgozói már hónapokkal ezelőtt, még július 14-én írtak a követeléseikről az egészségügyi intézmény vezetésének. Hasonló bérrendezést akartak, mint a diploma nélküli műtősnők esetében történt, akik akár kétszer annyit kereshetnek, mint egy diplomás szülésznő.

Van, aki az érintettek közül úgy tudja: levelüket az intézmény menedzsmentje továbbította az Országos Kórházi Főigazgatóságra (OKFÖ), ahonnan október elejére ígértek választ.

Lapunk érdeklődött a Szent Imre Kórház menedzsmentjénél és az OKFÖ hivatalában is arról, hogy látnak-e összefüggést a szakdolgozói bérrendezésről szóló levél megválaszolatlansága és a mostanra kialakult helyzet között? Továbbá azt is megkérdeztük: mi történik, ha most egy szülésre készülő nő bemegy a Szent Imre kórházba, konkrétan milyen ellátásra készülhet?

A kórház válasza szerint: „A Szülészeti-és Nőgyógyászati Osztály szakdolgozói nyáron több javaslatot és kérést fogalmaztak meg, amelyek kórházunk vezetése továbbított az Országos Kórházi Főigazgatóság felé. Válaszuk szerint a bérkövetelés az intézmény költségvetéséből, a szükséges pénzügyi fedezet rendelkezésre állása esetén lett volna teljesíthető, erről a dolgozókat is több alkalommal tájékoztattuk. Az idei költségvetésből – a megnövekedett költségek miatt – nem tudtunk elkülöníteni fedezetet, de továbbra is keressük a megoldást. A Szülészeti-és Nőgyógyászati Osztály szakdolgozói ugyanakkor a jogszabályi előírásoknak megfelelően a szakterületük szerint előírt maximális pótlékot kapják a kórháztól. 2022. november 1-től a szabad szülésznő választás úgy tudjuk biztosítani, hogy a szolgálatban lévő szülésznők közül a kismama kiválaszthatja azt, akinek az együttműködését szeretné kérni a szülés alatt.”

Úgy tudjuk a kórház vezetése egyelőre a szakdolgozók belső vezénylésével próbálja a szülészetről hiányzókat pótolni az egyes műszakokban.

Az a valaszonline.hu néhány hónapja közölt írásából ismert, hogy a hálapénz tavaly januári kivezetésével szinte valamennyi állami kórházban 15-20 százalékkal visszaesett a szülések száma. A Szent Imre Kórház kivétel volt ez alól, ott ugyanis 14 százalékkal több baba született. 2018-2020 között évente hozzávetőlegesen 2500-2600 gyerek született a Szent Imrében, 2021-ben közel 2900. E népszerűség annak volt köszönhető, hogy az ott dolgozók nyitottak a természetes szülésre, ezért a szülésre várók arra is hajlandóak voltak, hogy amikor már csak körzetieket fogadott az osztály, akkor bejelentkeztek egy kerületi ismerősük lakásába.

A szakdolgozók felmondásának hírére a közösségi portálokon sorra jelennek meg az éppen szülés előtt állók bejegyzései: „ A 36+4. hétben járok. B tervem eddig nem volt, mivel körzetileg is idetartozom, és a sok pozitív szülésélmény (mások élménye) abban is megerősített, hogy fogadott szülésznő sem kell, mivel jó kezekben leszek. Most pedig nem tudom, hogy van mersze a kórháznak azt állítania, hogy zavartalan lesz a működés, miközben az állomány fele állítólag felmondott (...) Kórház részéről semmilyen kommunikáció nincs, a kommenteket törlik a posztjuk alól, így csak egymásra hagyatkozunk a csoportban, hogy ki, mit tud. Állítólag dúla és apa is bent lehet szülésnél, de erről sincs fent semmilyen információ. Szóval nem tudom mi tévő legyek, de rendkívül kétségbe vagyok esve.”        

Spórolni mindenképpen fog a város, de hiába döntött a képviselő-testület, az intézkedési, jogi mozgástér még bizonytalan.