16 év börtönbüntetésre ítéltek egy amerikai állampolgárt Szaúd-Arábiában, amiért kritikus Twitter-bejegyzéseket tett közzé a szaúdi rezsimmel kapcsolatban - írja a The Guardian.
A 72 éves Szaad Ibrahim Almadi amerikai-szaúdi kettős állampolgár. Rijádi landolását követően - ahol munka és személyes utazás céljából eredetileg két hetet tervezett tölteni - 2021 novemberében tartóztatták le.
A lap megjegyzi, nem ez az első eset, hogy külföldön élő szaúdi személyt tartóztatnak le közösségi médiás aktivitása miatt. Szalma al-Shebabot, egy, az Egyesült Királyságban élő és a Leedsi Egyetemen hallgató diákot 34 év börtönbüntetésre ítélték hazalátogatását követően, amiért a Twitteren disszidenseket, valamint aktivistákat követett és retweetelt.
A szaúd-arábiai ügyészek Almadi esetében hét évre visszamenőleg 14 tweet miatt emeltek vádat a férfi ellen, amelyeket floridai tartózkodása alkalmával tett közzé. A bejegyzések egy része Dzsamál Hasogdzsi újságíróról szólt, akit több jel szerint Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg parancsára brutálisan meggyilkoltak és feldaraboltak.
Szaad Ibrahim Almadit 11 hónapig tartották fogva tárgyalás nélkül, ezt követően ítélték 16 évre „terrorista ideológiák támogatása” és „a királyság destabilizálási kísérlete” címén. Fia szerint amerikai tisztviselők megerősítették a családjának, hogy a férfit meg is kínozták a börtönben. Hozzátette, apja egyszerűen csak gyakorolta a szólásszabadságát, amikor kritikus tweeteket tett közzé. Elmondása szerint bár apja tisztában volt az ellenvéleményekkel szembeni brutális fellépésekkel, azért érezte magát biztonságban a rijádi látogatása alkalmával, mert egyrészt amerikai állampolgársága volt, másrészt egy olyan törzs tagja, amelyet a szaúdi társadalomban jó kapcsolatokkal rendelkezőnek tartottak.
Almadi fia a Guardiannek ingerülten nyilatkozott, mivel Washington még csak meg sem jelölte az esetet olyan ügyként, melyben egy amerikait „jogtalanul tartanak fogva”, amely megnevezés nagyobb prioritást adna az Egyesült Államok bürokráciáján belül. Mint fogalmazott, szerinte arra várnak, hogy az apja meghaljon a börtönben, „aztán majd építenek neki egy szobrot”. Ráadásul a kevesebb mint kétezer követővel rendelkező édesapjának tweetjeit állítása szerint egy olyan applikáció segítségével szúrhatták ki, amely simán letölthető az iOS-es és androidos telefonokra.