Irán;Ukrajna;drón;fegyverszállítás;orosz megszállás;

Egy kamikaze drón maradványai Kijevben.

- Irán még több rakétát és öngyilkos drónt ígért Oroszországnak

Putyin hadiipara egyre nehezebben tud fegyvert gyártani a szankciók miatt, ezért kénytelenek az iszlamista rezsim segítségét kérni. 

Teherán megígérte Moszkvának, hogy az eddigi drónszállítmányok mellett felszíni rakétákkal is segítik Oroszországot - írja a Reuters több magas rangú iráni tisztségviselőre hivatkozva. 

„Az oroszok több drónt és azokat az iráni ballisztikus rakétákat kérték, amelyek nagyobb pontossággal rendelkeznek, különösen a Fateh és a Zolfaghar rakétacsaládot” - mondta az egyik iráni diplomata. Egy, az ügyben tájékozott nyugati tisztségviselő megerősítette hogy Irán és Oroszország között jelenleg megállapodás van érvényben a felszín feletti, rövid hatótávolságú ballisztikus rakéták, köztük a Zolfaghar szállításáról. Ez a típus, valamint a Fateh 110 olyan ballisztikus rakéták, melyek 300 kilométer és 700 kilométeres távolságból képesek eltalálni a célpontokat. Az iráni diplomata visszautasította nyugati tisztviselők azon állításait, hogy ezek a szállítások sértik az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2015-ös határozatát. „Nem az eladó tisztsége eldönteni, hogy hol fogják használni. A Nyugattal ellentétben mi nem foglalunk állást, hanem a válság diplomáciai úton történő lezárását szeretnénk”

„Nem az eladó tisztsége eldönteni, hogy hol fogják használni. A Nyugattal ellentétben mi nem foglalunk állást, hanem a válság diplomáciai úton történő lezárását szeretnénk”

- fogalmazott. 

Az egyik drón, amelynek szállításáról Irán megállapodott, a Shahed-136, ami a szélesebb közvélemény előtt az „öngyilkos drón” néven vált ismertté, mivel fedélzetén egy kis robbanófejet hordoz, mely a becsapódáskor felrobban. Ukrajna korábban az elmúlt hetekben több olyan támadásról számolt be, melynek során ilyen típust használtak az oroszok. Az iráni külügyminisztérium kedden alaptalannak minősítette azokat a híreket, amelyek szerint Irán drónokat és más fegyvereket szállít Oroszországnak ukrajnai felhasználásra, s a Kreml is tagadta az iráni drónok ukrajnai bevetését. 

Egy felrobbant drón nyomán keletkezett kráter Kijev egyik játszóterén.

A szankciók hatékonyságát is alátámasztja, hogy Moszkva kénytelen Teherán segítségét kérni. Egy európai tisztségviselő szerint az Oroszország az ipari ágazatát sújtó büntetőintézkedések miatt egyre nehezebben tud fegyvert gyártani, ezért kénytelen olyan partnereket keresni, mint Irán vagy Észak-Korea. 

 Kiderült, hogy Arne Schönbohm nemigen tart távolságot orosz hírszerzési köröktől.