A nyugati szankciók annyira korlátozták Oroszország képességeit az Ukrajnában használt lőszerek pótlására, hogy már a hírszerző szolgálatokat bízták meg a kiskapuk megtalálására - írja a CNN.
A beszámoló szerint ezek a kritikus technológiákat és alkatrészeket is érintik. A cikk szerint az orosz hadsereg nehezen tudja beszerezni az új fegyverek előállításához szükséges mikrochipeket, motorokat, vagy éppen a hőkamerás technológiát. Az Oroszországba irányuló nyugati exportra vonatkozó átfogó nyugati korlátozások miatt az ország védelmi ipari létesítményei időszakosan leálltak. Az ország két legnagyobb hazai mikroelektronikai gyártója kénytelen volt ideiglenesen leállítani a termelést, mert nem tudták biztosítani a szükséges külföldi alkatrészeket.
Még a csapágyakból is hiány van, ami pedig szinte az összes katonai jármű előállításának elengedhetetlen feltétele.
Az elemzés szerint az orosz hadiipar már májusban, alig néhány hónappal a háború kezdete után hiányt szenvedett a különféle, hajókon használt dízelmotorokban, helikopter- és repülőgép-alkatrészekben, valamint a tűzvezető rendszereket kiszolgáló alkatrészekben. Moszkva jobb híján a szovjet korabeli technikához fordult, ezt vetették be Ukrajnában. A nyugati import elmaradása miatt Putyin Észak-Korea és Irán segítségét kérte.
A friss elemzés szerint Oroszország oligarchákat, valamint különféle fedőcégeket vet be, hogy sikerüljön megkerülnie a szankciókat. Így tehát kijelenthető, hogy a büntetőintézkedések megakadályozására tett erőfeszítések és ezek meghiúsítása egy permanens macska-egér játékot jelent.