pályaválasztás;

- Lányok Napja Fesztivál az Akvárium Klubban

A lányok a fiúknál ritkábban álmodoznak arról, hogy informatikusok, fizikusok vagy akár űrkutatók legyenek. A Nők a Tudományban Egyesület szeretne ezen változtatni, ezért szerveznek rendszeresen pályaorientációs programokat diáklányok számára.

Kedden a budapesti Akvárium Klubban tartották meg az első Lányok Napja Fesztivált. ,,A rendezvényt ilyen formában először szerveztük meg, de maga a program több mint tízéves múltra tekint vissza. Kifejezetten azért hoztuk létre, hogy egy kicsit bátorítsuk azokat a lányokat, akik a STEM területek felé fordulnának (mozaikszó, Science, Technology, Engineering and Mathematics – tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika a - szerk.). Itt ugyanis abszolút alulreprezentáltak. Azt gondoljuk, hogy az általános és középiskolás lányokban el kell indítani egy olyan gondolkodást, hogy nemcsak a fiúk értenek a matematikához, a fizikához, az informatikához” – mondta lapnknak Jedlovszky-Hajdú Angéla, az egyesület elnökségi tagja.

Az elmúlt tíz évben április utolsó csütörtökén a lányok elmehettek a programban részt vevő cégekhez, ahol egy napot eltölthettek. Legutóbb 2200 lány vett részt, országszerte több mint 40 helyszínen.

„A mostani fesztiválunk egy óriási pályaorientációs rendezvény, amivel szerettük volna megünnepelni a tízéves évfordulót is. Az egész koncepciót zanzásítva adjuk elő, csak fordított helyzetben. Nem a lányok mennek a cégekhez, hanem a cégeket kértük meg, hogy települjenek ki” – mesélte Jedlovszky-Hajdú Angéla.

Maguk a szervezők sem számítottak ekkora érdeklődésre, mivel ez az első ilyen típusú rendezvényük, de a hely befogadóképessége miatt 300 főnél le kellett zárni az előzetes regisztrációt. Így voltak, akiket már vissza kellett utasítaniuk. A jelentkezők körét is most először bővítették, az általános iskola 7-8. osztályosai és a középiskolások mellett az egyetemistákat is várták. „A cégek kicsit állásbörzének is tekintik a fesztivált. Szinte mindegyiknek van saját mentorprogramja, ahol fogadnák a lányokat, és gyakornoknak, később potenciális alkalmazottnak szeretnék őket kinevelni” – magyarázta Angéla.

A rendezvényen délelőtt a cégek és a felsőoktatási intézmények egy „női gyorsváltó”-nak nevezett előadás-sorozatban röviden bemutatkoztak, felvázolták a tevékenységi körüket. Délután pedig a lányok véletlenszerűen csoportokba sorsolva sorra látogatták a 19 standot. Mindenki kapott egy menetlevelet, amit az egyes állomásokon lepecsételtek, ha sikeresen megoldották az ott kapott feladatot. A lányok egyénenként és csapatban is versenyeztek, a legügyesebbek kisebb ajándékban részesültek. Szövetszatyor, relaxlabda, sőt a rendezvény főszponzoránál, a Becton Dickinson Hungary Kft.-nél plüss antitest figura (az antitest az immunrendszer által termelt fehérje, amelynek feladata, hogy felismerje, majd elpusztítsa az idegen anyagokat – a szerk.) volt a jutalom. Ez nem is csoda, hiszen a cég egy orvostechnológiai vállalat, ahol kifejezetten magas arányban, körülbelül 60 százalékban foglalkoztatnak nőket. A fesztiválra főleg biokémiai kísérletekkel készültek, amelyek nagy sikert arattak.

Bogi és Eszter orvosnak készül, Flóra állatorvosnak, Emma rendőrnek. Mindannyian nagyon érdekesnek és hasznosnak tartják az ilyen rendezvényeket, számukra nem kérdés, hogy lányként is helyt tudnak majd állni a pályájukon. A környezetük is támogató, nem éreznek semmiféle előítéletet a nemük miatt. Paksi Veronika, szintén az egyesület elnökségi tagja azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy még napjainkban is sok helyen érezhető a „csodabogár-effektus”: ahol kevés a nő, ott a sztereotípiák dominálnak. Onnantól kezdve azonban, ha a nők aránya elér egy kritikus tömeget – általában 30-40 százalékot –, másképp kezelik őket a munkahelyeken. Fontos, hogy vegyes csoportok dolgozzanak, hiszen más-más értékeik vannak a férfiaknak és a nőknek, és a diverz csoportok a legtöbb területen sokkal jobb teljesítményt nyújtanak, mint a kizárólag nőkből vagy kizárólag férfiakból állók.

„Egy ilyen rendezvény sokat tud formálni a szemléleten – mondta Jedlovszky-Hajdú Angéla. – Tíz évvel ezelőtt a BME-n 11 százalék volt a lányok aránya a mérnökhallgatók között, ma ez 20 százalék felett jár. Az egyesületünknek van egy nagyköveti hálózata is, ami azt jelenti, hogy egy-egy középiskolás lány egy-egy területet »örökbe fogad«, és azt egy kicsit promózza a saját korosztályában. Van olyan cég, ahol most az egykori nagykövetünk prezentál a standon. Egy másik hölgy, aki korábban az egyetemistáknak szóló rendezvényünkön vett részt, már egy cég oszlopos tagjaként érkezett ide.”

Kelet-Európában és Közép-Ázsiában 19 százalékkal nőtt a nélkülöző kiskorúak száma.