Második munkanapján gyors akcióba lépett a pénteken kinevezett új brit pénzügyminiszter, Jeremy Hunt. A 2010 óta negyedik kormányzati tisztségét betöltő, de két tory vezetőválasztási kísérletet is elbukót politikus először délelőtt új minisztériumából, majd délután az alsóház elé állva ismertette fiskális koncepcióját, ami eredetileg két hét múlva lett volna esedékes. A már reggel 6 órakor bejelentett napirend egyértelműen a piacok megnyugtatására irányult még a tőzsde nyitása előtt.
Az érthetően felfokozott izgalommal várt bejelentés Liz Truss kormányfő és pénteken utcára tett pénzügyminisztere, Kwasi Kwarteng szeptember 23-i miniköltségvetésének minden kedvező adózási tervét kihajította azon szerényebb következményekkel járó változások kivételével, melyeknek törvénybe foglalási folyamata már megkezdődött. A legsúlyosabb meghátrálás, hogy a személyi jövedelemadó alsó határát mégsem csökkentik jövőre egy százalékkal és az eredetileg két évre szóló rezsicsökkentési, fűtésszámla-befagyasztási csak jövő áprilisig maradt biztosan. Jeremy Hunt hangsúlyozta, hogy hisz a „konzervatív hagyományban”, ami helyénvalónak tartja, ha az emberek minél több pénzt őrizhetnek meg a keresetükből. – Amikor azonban a piacok jogosan várnak kötelezettségvállalásokat a közkiadások megőrizhető szinten tartásával kapcsolatban, nem helyes a költségvetési hiányt adócsökkentések céljából emelni – tette hozzá.
Hunt új költségvetési terve elősegíti a pénzpiacok stabilizációját, ám alighanem rontja Liz Truss kormányfői kilátásait, hiszen immár vezetőválasztási kampányának minden mérvadó eleme múlt időbe került. A Downing Street 10.-től láthatólag teljes felhatalmazást kapott pénzügyminiszter átvette a tényleges kormányzati irányítást.
Politikai megfigyelők szerint csak idő kérdése, meddig húzza még az Egyesült Királyság harmadik női kormányfője, akinek sorsát jelek szerint elődeihez, Margaret Thatcherhez és Theresa May-hez hasonlóan a frakció, és nem a választópolgárok pecsételik meg.
A 47 éves politikus túlélési reményeinek nem használt az a hétfőn közzétett Opinium közvélemény-kutatás sem, mely szerint egy frissen megrendezett országos vokson a Munkáspárt 411, a Konzervatívok 137, a Liberális Demokraták 39, a Skót Nemzeti Párt pedig 37 mandátumot szereznének.
A reményeket beváltva a font és a brit államkötvények folytatták péntek óta tartó javuló tendenciájukat. A brit fizetőeszköz mind az amerikai dollárral, mind az euróval szemben visszanyert értékéből. Jeremy Hunt fiskális hibaelhárító akciója hasznosnak bizonyult, de a háttérben húzódó súlyos politikai problémát nem tudta megoldani. Megfigyelők szerint biztos, hogy bukik a saját, a kormány, a Konzervatív Párt és a szigetország tekintélyét egyaránt romba döntő Truss, csupán az a kérdés, hogy mikor? A kormányfő, aki utoljára pénteken egy mindössze 9 perces, minden kritikán aluli sajtótájékoztatón jelent meg a nyilvánosság előtt, hétfőn más elfoglaltságra hivatkozva nem tett eleget az ellenzék vezére, Sir Keir Starmer felkérésének sem egy ún. sürgős kérdés megválaszolására a parlamentben Kwasi Kwarteng menesztésével kapcsolatban.
Mindeközben a hétfőt találta a legjobb alkalomnak Nicola Sturgeon is arra, hogy ismertesse a skót függetlenség melletti érveit. Az autonóm edinburgh-i kormány feje "ordítóan nyilvánvalónak" nevezte, hogy az Egyesült Királyság nem nyújt gazdasági stabilitást és pénzügyi biztonságot, Liz Truss pedig teljesen hitelvesztett. Az SNP vezetője ígéretet tett az EU-ba való visszatérésre és a megfelelő időpontban egy független skót pénznem bevezetésére. Kizárta, hogy a szigetországon belüli utazásoknál útlevélre lesz szükség, de elismerte, az EU-tagság hasonló határszervezési feladatokat vet majd fel, mint amelyekkel a Brexit nyomán London és Belfast küzd.