koronázás;III. Károly;

- III. Károly koronázási ceremóniája jóval szerényebb lesz, mint amilyen anyjáé volt

Az ünnepség vendéglistáját csökkenteni fogják, és számos ceremoniális elemet elhagynak.

Alig kevesebb mint hetven évvel édesanyja, II. Erzsébet 1953. június 2-i megkoronázása után, 2023. május 6-án szentelik fel hivatalosan is királlyá a szeptember 8-án a helyére lépett III. Károlyt. A koronázásra az új király mindössze nyolc hónap gyász- és felkészülési időt hagyott magának. A Buckingham-palota által kiadott közlemény szerint az ünnepséget, mint II. Erzsébet esküvőjét, megkoronázását és búcsúztatását is, a westminsteri apátságban tartják, és azt Canterbury érseke, Justin Welby celebrálja. Őfelségét, III. Károlyt feleségével, Kamillával, a Queen Consorttal, azaz királynével együtt koronázzák meg, II. Erzsébet februárban megfogalmazott kifejezett kívánságának megfelelően. 

Az elmúlt években Vilmos és Katalin, a jelenlegi walesi hercegi pár esküvőjének is helyet adott westminsteri apátság 1066, azaz több mint 900 éve a hivatalos koronázási templom. A London szívében eddig lezajlott 38 koronázási ünnepség első főszereplője Hódító Vilmos volt. Az apátság trónszéke, melyen először I. Eduárd foglalt helyet, 1297 és 1300 között készült, így az egyik legrégibb és legnagyobb becsben tartott középkori műkincsnek számít.

A szigorú rendet követő, jelképekben gazdag ünnepség végén III. Károly fejére Szent Eduárd koronáját helyezi majd el Canterbury érseke. Az 1661-ben Hitvalló Eduárd számára kimunkált pompás darab, melynek szokásos tartózkodási helye a londoni Tower koronaékszer gyűjteménye, tömör aranyból készült, így értelemszerűen nem könnyű viselet. Ellentmondásosabb és még eldöntetlen kérdés Kamilla koronája. Az ösztönös és szimbolikus lépés az lenne, ha fejdíszéül az utoljára Károly nagymamája, Erzsébet anyakirályné által 1937-ben viselt műtárgyat választhatná. Ám a Buckingham-palota fájdalmasan tudatában van annak a ténynek, hogy a Koh-i-Noor gyémántot tartalmazó korona reflektorfénybe állítása konfliktust váltana ki Indiával, emlékeztetve a világot a gyarmati múlt sérelmeire. Az udvar azt a lehetőséget is fontolgatja, hogy egy vadonatúj koronát készíttet a ceremóniára, jónéhány iparművésznek és ékszerésznek adva munkát. A monarchiával kapcsolatos sztorikban bennfentes Hello magazin által megszólaltatott királyi történész, Marlene Koenig viszont éppen abba köt bele, hogy a megrendelés nem szülne jó vért a megélhetési válság közepette.

A következő hónapokban eldöntendő kérdése a meghívottak száma is. A jelenlegi feltételezés szerint az Erzsébet gyászünnepségére meginvitált 8000 vendégnek csak a töredéke, mintegy 2000 kiemelt várhat a Buckingham-palota pecsétjével ellátott levélre. A főrendek kötelező viselete vörös palást helyett öltöny és alkalmi ruha lehet. Új idők új szeleként, de akár a megkoronázottak addigra együttesen 150 évére való tekintettel a II. Erzsébet megkoronázását kísérő háromórás ünnepséget harmadára szűkíthetikle. Figyelembe véve mindazt, amiről Károly sok évtizedes tevékenysége szólt, nagyon meglepő lenne, ha a ceremónia nem fejezné ki, hogy bár az új király hivatalosan "a" hit, azaz az anglikán egyház feje és védelmezője, a többi vallás előtt is megadja a tiszteletet. A nagy dilemmák mellett eltörpül annak a kérdésnek a jelentősége, hogy a királyi kötelezettségeit feladott Harry és Meghan tiszteletét teszi- e az ünnepségen, és ha igen, Archie helyet foglal- e unokatestvérei, György, Sarolta és Lajos oldalán az apátság padsoraiban? Károly négy és fél éves volt, amikor II. Erzsébet fejére helyezték a birodalmi állami koronát. 

A vakvezetőkutya-képzők áldozatos munkájukkal, szakmai hozzáértésükkel képesek megváltoztatni a látássérült emberek életét, lehetővé tenni számukra az önálló életet.