Szász Endre;Góré Szabina;

- Szász Endre hívószava

Kulturális programsorozatot indított a félezres somogyi zsákfalu, amelyben a festőművész utolsó éveit élte. 

„Az egyre szűkülő élettér és lehetőségek, valamint a találkozások ritkulása többnemű aszkétizmusra késztetheti az arra fogékonyakat. Az ingerek egyszerre hiányként és dömpingként is jelentkezhetnek mindennapjainkban. Az enteriőrként aposztrofált munkáimon a transzcendens térben elhelyezett álomszerű alakok több rétegben való konzerválását kísérlem meg. A konzerválás szó használata itt magában foglalja az archaikus viaszfestészet funkción és estétikán alapuló alkalmazását.”

A polgármesteri hivatal kiállítótermében olvashatják Góré Szabina, Mazsaroff-díjas festőművész gondolatait. A tárlat a Várdai Művészeti Estek programja, a megnyitóra annyian voltak kíváncsiak, hogy egy kisváros kultúrházának igazgatója is megirigyelte volna, főleg a mostani, a rezsiszámlák elszabadulása miatti, bezárásokkal, kényszerű költségcsökkentésekkel, lemondásokkal terhelt időkben. Az alig félezres somogyi faluban viszont úgy döntött egy helyi civil szervezet, hogy jövő nyár végéig tartó programsorozatot indítva, kortárs képzőművészeket bemutatva hívja fel a figyelmet a településre, melyet húsz éve az élete utolsó időszakában a faluban megtelepedő festő, Szász Endre már egyszer felhelyezett a honi kulturális térképekre.

- A kétezres évek eleji alkotótáborai országos visszhangot kaptak – meséli Varga Balázs, a Várdai Ifjúságért és Polgárokért Egyesület kulturális szervezője –, a kúria, ahol élt, ma is látogatható, s úgy gondoltuk, ki kell használni az ismertségét. A faluban négy kiállítóhely található, ami az ekkora településeken ritkaság, ráadásul nyáron fejeződött be a régi iskolaépület, a mai polgármesteri hivatal felújítása, ahol a hajdani összevont, 1-4.osztályos tanteremből kiállítótermet alakított ki az önkormányzat, ami ideális helye lett nagyszabásúbb tárlatoknak.

Így aztán, miután az ötletre a településvezetés is rábólintott, Varga Balázs bújni kezdte az online galériákat, így ismerkedett meg Góré Szabina, Zelenák Noémi, Balla Erika és Piszmán Lilla művészetével. Csupa fiatal, izgalmas, ám egyúttal különféle hazai és nemzetközi tárlatokon már ismertséget szerzett festővel, akik az első hívó szóra beleegyeztek, hogy időszaki kiállítás keretében mutatkozzanak be a kis somogyi zsákfaluban. Mezősi Ágnes fotóművész majdani tárlata teszi teljessé a jövő nyárig tartó kiállítássorozatot, melynek csúcspontjaként pódiumbeszélgetést tartanak Bartis Kingával, a Dán Királyi Képzőművészeti Akadémia tagjával, a dán kortárs képzőművészet egyik legismertebb szereplőjével, akinek több festménye is bekerült dániai közgyűjteményekbe, s Koppenhágában, Stockholmban, Bázelben, Szöulban, Miamiban, Londonban vagy éppen Lisszabonban is láthatók voltak művei különböző tárlatokon.

- Szász Endre neve ezúttal is sokat segített, illetve izgalmas lehetőségnek látták, hogy nem egyszeri kísérletről, hanem egy programsorozatról van szó – magyarázza az ötletgazda. – Az internetes közösségi oldalaknak köszönhetően a megfelelő publicitás is biztosítottnak tűnik, hiszen a programok beharangozója megközelítette a hétezer elérést, csak a Facebookon. Ráadásul sokat jelenthet Kaposvár közelsége is, a megyeszékhelyről korábban is kijártak hozzánk a kultúra, a művészetek kedvelői: annak idején az alkotótábor keretében megrendezett író-olvasó találkozókon, melyeken többek között Moldova György és Gyurkovics Tibor voltak vendégek. Volt, hogy kétszázan zsúfolódtak össze a kultúrházban.

Viaszfestészet, kollázs, tájkép, absztrakt – a bemutatkozó művészek a festészet széles spektrumát mutatják majd be, ahogyan ezt Kissné Buda Rita művészettörténész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója is kiemelte a megnyitón, Góré Szabina munkásságát pedig úgy foglalta össze: a végleteket szintézisbe hozva dolgozza fel életének korábbi nehézségeit.

- Éles ellentétek jellemzik a művészetét – emelte ki –, az űr és a káosz, a gyermek és a felnőtt, a boldog, illetve a drámai gyermekkor. Képein többnyire gyerekek szerepelnek, akikről az átlaggondolkodás annyit feltételez, boldogok, gondtalanok, felhőtlen az életük, de Szabina a festményein keresztül rámutat, ez egy hamis kép, s a falakról elveszettség, szorongás, félelem, sérülékenység látszik, egyúttal kiderül, ők a saját alteregóink felnőttként, bennünk élnek, s fontos, hogy kapcsolatban legyünk velük.

Infó:

Góré Szabina kiállítása

Várda, Kiállítóterem

Nyitva: november 6-ig

Bepillantást nyerünk az elmúlt száz év legnagyobb hazugsággyára működésének kegyetlenségébe.