;

Spanyolország;Franciaország;gázvezeték;

- Ellentétek Madrid és Párizs között egy gázvezeték miatt

Emmanuel Macron francia elnök már nem zárkózna el mereven attól, hogy új gázvezeték épüljön az Ibériai-félszigettől Franciaországon keresztül egészen Németországig, illetve Közép-Európáig. 

A munkálatok már évekkel ezelőtt elkezdődtek, de a projektet 2019-ben környezetvédelmi és költségességi okokból leállították.

A Pireneusokon átívelő MidCat lenne a harmadik gázvezeték Franciaország és Spanyolország között. A meglévő vezetékek kapacitása alacsony, de ennek segítségével évente hétmilliárd köbméter gázt lehetne Katalóniából Délnyugat-Franciaországba szállítani, ami Spanyolország éves fogyasztásának mintegy ötödét teszi ki. Az építés támogatói szerint ez segítené Európát abban, hogy szélesebb alapokra helyezze energiaellátását és függetlenebbé váljon Oroszországtól az energiaellátás terén.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök ezért hónapok óta kampányol a vezeték befejezéséért. Támogatja őt ebben Olaf Scholz német kancellár és Antonio Costa portugál miniszterelnök. Emmanuel Macron francia elnök azonban szeptemberben felszólalt a projekt ellen, és "tényszerűen tévesnek" nevezte azt az érvet, hogy a MidCat enyhítené Európa gázproblémáit - ahogyan azt a Financial Times ("FT") is megírta. Macron a közelmúltban Prágában tartott uniós csúcstalálkozón megismételte ezt az álláspontját, bár ezúttal már nem utasította el oly mértékben a projektet, mint ezt megelőzően.

A francia elnök szerint a csővezeték megépítése túl sokáig tartana ahhoz, hogy a fenyegető energiaválságot hamar enyhíteni lehessen ennek révén. A tervezett hárommilliárd eurós beruházás túl drága lenne, és ellentétes lenne az EU azon céljával, hogy megszabaduljon a fosszilis tüzelőanyagoktól. Macron szerint ráadásul jelenleg még a két meglévő csővezeték sem működik teljes kapacitással, írta összefoglalójában az ORF.

Spanyolország számára azonban a harmadik vezeték megépítése nem rövidtávú projekt, Madrid szerint a vezeték hosszabb távra biztosítaná az EU energiaellátásának egy részét. Amint Pedro Sánchez fogalmazott, „a következő telekre is gondolni kell”. Úgy vélte, a vezeték nem lenne járos hatással a környezetre, nem mond ellent az EU éghajlati céljainak.

Teresa Ribera, Spanyolország energia- és környezetvédelmi minisztere szerint korai lenne leírni a gázvezetéket. Az FT-nek elmondta: „Ezek a tárgyalások túlmutatnak a Spanyolország és Franciaország közötti kétoldalú kapcsolatokon. Itt nem arról van szó, hogy két ország megosztja az infrastruktúrát. Van egy tágabb kép, amelyet figyelembe kell venni”, hangoztatta.

Spanyolország régóta panaszkodik arra, hogy energetikailag el van vágva az európai vérkeringéstől, mert e tekintetben nem egyeznek az érdekei Franciaországéval. Madrid ugyanakkor sokkal több földgázt tudna szállítani Európa többi részébe a hat cseppfolyósított földgáz (LNG) terminálnak és a hozzájuk tartozó újragázosítási létesítményeknek, valamint az Észak-Afrikából érkező két vezetéknek köszönhetően. Franciaország viszont nem tranzitország akar lenni, hanem exportálni kívánja az energiát. 

Szergej Szurovikin szovjet kommunista keményvonalasként már 1991-ben is azzal vált hírhedté, hogy a demokráciapárti tüntetők közé lövetett.