A kukások kitaposták az ösvényt a fővárosi önkormányzat többi munkavállalójának is.
- Budapest bruttó 200 ezer forintos egyszeri rendkívüli rezsitámogatást ad az összes önkormányzati cégnél, intézménynél, illetve a városházán dolgozóknak. A juttatásból a városvezetés, illetve a cégek vezető beosztásban lévő alkalmazottjai nem részesülnek. Felkértem a cégvezetőket, hogy a lehető legrövidebb idő alatt fizessék ki ezt a támogatást – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely főpolgármester.
A városvezető elmondta, hogy a fővárosi hulladékos cégnél kialakult helyzet azzal szembesítette őket, ha meg akarják őrizni a közszolgáltatások színvonalát és működtetni akarják a várost, akkor segítséget kell nyújtaniuk a közszolgáltató cégek, illetve az intézmények munkavállalóinak. Az elszálló infláció nyomán kialakuló szociális krízis immár elérte a fővárosiakat is, egy szolidáris városvezetésnek pedig kötelessége a segítségnyújtás tette hozzá a városvezető. Egyúttal azt is bevallotta, hogy nem tudja pontosan miből lesz erre pénze a fővárosnak, de az biztos, hogy nem bocsátanak el senkit és a közszolgáltatásokat sem korlátozzák – közölte az ellenzéki politikus, bár azt elképzelhetőnek tartotta, hogy „fájdalmas döntéseket és intézkedéseket kell majd hozniuk”, de ezeket nem részletezte.
Karácsony Gergely miután köszönetet mondott a BKM dolgozóinak, a cég vezetésének és a konfliktus kezelésében igen jó szolgálatot tévő ágazati szakszervezet, a HVDSZ hatékony közreműködésének, azt is elmondta, hogy a kormány és a fővárosi kormányhivatal a politikai pamfletgyártáson kívül semmit se tett a krízis mielőbbi megoldása érdekében. Holott a Budapest kérés nélkül besegített a koronavírus járvány kezelésébe, szó nélkül segédkezett az ukrán menekültek fogadásában, mint ahogy az agglomerációs települések nyári vízhiányának enyhítésében is. Karácsony azt reméli, hogy ezt a 200 ezer forintos támogatást nem a karácsonyi pulykapénzek rovására fizetik majd ki a cégek.
Az egyszeri támogatás a Budapest-család cégeinek mintegy 25-26 ezer dolgozóját érinti. A teljes kifizetés összege várhatón eléri az 5,5 milliárd forintot
– válaszolta a Népszava kérdésére Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki azt is elmondta, hogy az erről szóló megállapodást a fővárosi cégeknél és intézményekben jelen lévő 14 szakszervezet vezetői írták alá. Ebben az egyszeri soron kívüli juttatás mellé azt is bevették az érdekképviseletek kérésére, hogy a cégek mérjék fel és tegyék lehetővé az otthoni munkavégzést az energiamegtakarítás érdekében. Lapunk kérdésére a főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a megállapodás nem tartalmaz olyan pontot, miszerint a kifizetés fejében a szakszervezetek vállalják, hogy a kifizetést követően nem szerveznek sztrájkot vagy bármilyen típusú munkabeszüntetést. (Ezzel együtt aligha hessegethető el az a gondolat, hogy a városvezetés a kukásoknál kialakult helyzet megelőzésére oszt ki hirtelen felindulásból milliárdokat.)
A támogatást a megmaradt bértömeg terhére fizetik ki, illetve ahol ez nem elég, ott az önkormányzat pótolja ki a keretet vélhetőleg folyószámla-hitelből, amit aligha sikerül visszafizetni az év végéig – ismerte el Kiss Ambrus. Ezzel ugyan megsértik az államháztartási törvényt, de Karácsony szerint felesleges úgy tenni, mintha minden rendben lenne.
A szakszervezetekkel tavaly megkötött bérmegállapodás a 2022-2024 közötti időszakra szól, de ebben nem szerepel a jövő évre konkrét szám a béremelésre, azt a minimálbér és az infláció függvényében határozzák majd meg. Kiss Ambrus nem akart jóslatokba bocsátkozni arról, hogy a kukások jövőre megkaphatják-e a most követelt nettó 350-400 ezer forintos fizetést. Azt viszont elmondta, hogy a pótlékok egy részét beépítik az alapbérbe, így az már önmagában béremelésként jelenik majd meg.
Mégsem fullad bele a szemétbe Budapest, megállapodtak az FKF munkavállalói a cégvezetésselVidéken is forronganak a kukások, megugrottak a rezsiszámlák, a fizetés egyre kevesebbre elég