Több menetben és formában rendezte meg a világ egyik vezető aukciós háza, a Christie's a James Bond-filmeket gyártó EON Productions által rendelkezésre bocsátott legújabb objektumok elárverezését. A világhálós eladás már szeptember 15-én megkezdődött és október 5-ig, James Bond napjáig tart. Ennek keretében huszonöt Bond-filmhez kötődő 35 darab – főleg plakát, jelmez és más – emléktárgy talál új gazdára.
A nagyobb szám az a meghívásos aukció volt, melyen szeptember 28-án este igazi kincsekre tehettek ajánlatot online és telefonon keresztül a világ minden tájáról kiválasztott Bond-rajongók és fanatikus gyűjtők. A huszonöt tételt hétfő délelőtt tekinthette meg szigorúan előzetes jelentkezés alapján néhány újságíró. Ezek között volt néhány igazi szenzáció, szuper járgányok, szofisztikált órák és kellékek, mindegyik a 25. Bond-filmből, a pandémia miatt csak 2021-ben bemutatott No Time to Die, a Nincs idő meghalni címűből, de az aukció szervezői arra is gondoltak, hogy hat külön emlék a sorozat főszerepét alakító hat ikonikus színésszel fonódjon össze.
Ahogy erről lapunknak Adrian Hume-Sayer, a Christie's Értékesítési Részlegének vezetője beszámolt, hasonlóan az eddigi három Bond-aukcióhoz, a bevételek ezúttal is jótékony célokat szolgálnak. Többek között olyan szervezeteknek sietnek a segítségére, mint az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának ukrajnai kerete, melynek a No Time to Die-ban feltűnő Aston Martin V8 leütött értéke, végül 2 millió 922 ezer font (1,36 milliárd forint) jutott egy anonimitását megőrzött betelefonálótól, vagy a III. Károly által alapított Prince's Trust (a szervezet nem változtatta meg a nevét a walesi herceg trónra lépését követően). Utóbbinak egy párizsi utazásért, szállásért és különleges Bollinger pezsgő-kalandért, plusz egy filmplakátért (A View to a Kill, Halálvágta, 1985) mindenre kész licitáló által kipengetett pénz, 52 ezer 920 font (24,7 millió forint) jut. Hume-Sayer szerint a Christie's minden aukciója kiemelkedő esemény, James Bond azonban olyan ikonikus figura, akit mindenki be tud azonosítani, mindenkinek megragadja a fantáziáját. Az aukció tető alá hozása viszonylag könnyű feladat volt – avatott be a szakember –, mert egyetlen tulajdonossal, az EON Productions-szal kellett együttműködni, és ők egyben személyes garanciát jelentenek arra, hogy az aukcióra bocsátott tételek származása, eredetisége, minden kétség felett áll.
Hume-Sayer nehezen tudott választ adni arra a kérdésre, kik, milyen típusú emberek szállnak harcba az egyes darabokért. Bárki, bárhonnan, bármennyi pénzért érdeklődést mutathat, hiszen egy ilyen kiemelt, celebritásokkal azonosítható aukció mindenkit megmozgat. Az online licitálás éppúgy lehetővé teszi tasmániaiak, mint a Külső-Hebridákról jelentkezők részvételét. Mindannyiunknak jelent valamit valamelyik Bond-film valamelyik jelenete, mindannyian táplálunk személyes emléket egy-egy figuráról, vagy egy-egy jelenetről, ezért bárkinek megragadhatják a fantáziáját az ezeket felidéző tárgyak. Egyes tételek kikiáltása ára nem több, mint 100 font, azaz elvileg a legsoványabb pénztárca tulajdonosa is hozzájuthat, ám a végére ezeknek a szerényebb relikviáknak is el szokott szállni az ára.
Az értékesítési igazgató – ugyanúgy, mint az aukció sajtóközleménye szerint Snowdon grófja, az egykori David Linley műbútorasztalos, II. Erzsébet húga, Margit hercegnő fia – is megszállott rajongója az Aston Martin DB5-nek, ezért erről az ugyancsak a Nincs idő meghalniban szereplő kaszkadőr járgányról gondolta már eleve, hogy az aukció legnagyobb sztárja lesz. Hume-Sayer nagy sikert remélt egy jóval kisebb és jóval régebbi kincstől is, attól az arannyal bevont, Swarowski gyöngyökkel kirakott kellék dísztojástól, melyet 1983-ban az Asprey ékszerüzlettől rendeltek meg Fabergé stílusban az Octopussy, a Polipka számára. Igaza is lett: a becsült 6-10 ezer font helyett 327 ezer 600 fontért (153 millió forint) kelt el.
Azt már Chris Corbould, a Bond franchise különleges effektusokért és kaszkadőr autókért felelős szakembere mutatta meg e sorok írójának, milyen trükkökre képes az oly sokat emlegetett ezüst nyírfa színű Aston Martin DB5, amiből az eddigi utolsó Bond-film számára nyolc replika készült a Q Branch, azaz a brit titkosszolgálat fiktív kutatási és fejlesztési részlege által megálmodott modifikációkkal. Ez az egyetlen DB5 kaszkadőr autó, amire az „egyszerű” emberek rátehetik a kezüket a Nincs idő meghalniból, így ennél ikonikusabb „díjhoz” Bond-gyűjtő aligha juthat. A csodajárgány új gazdája csak muzeális darabként kezelheti a III. Károly által is kedvelt és használt márkát, mert olyan különlegességei, mint az egy parányi távirányító segítségével az első lámpák helyére beugró lőfegyver replika lehetetlenné teszi, hogy közlekedjenek vele. A filmből több más autó várta a vételi szándékokat, köztük a filmben Daniel Craig által hajtott Aston Martin V8, a kimondottan a Nincs idő meghalni számára átalakított három modell egyike. Az új Walesi Herceg és Hercegné Királyi Alapítványát megsegítő Aston Martin DBS Superleggera, a 007 sorozatért felelős producerek, Michael G. Wilson, Barbara Broccoli és a Nomit alakító Lashana Lynch aláírásával készült különleges plakettel ellátva 400 ezer fontot is meghaladó összeget hozhat a konyhára. Ugyanezzel a specifikációval felszerelve 25 különleges Superleggerát kereskedelmi forgalomba is hoztak, és ezek természetesen nyomban el is keltek, hiszen ki ne akarna, ha teheti, James Bond reflektorfényében sütkérezni?
A veterán Bond-filmes egy kevésbé csillogó aukciós darabra is felhívta a figyelmet: arra a mintegy 4000 fontra taksált csellótokra, melyet azután alkalmaz Timothy Dalton szánkóként az 1987-es The Living Daylights, a Halálos rémületben című moziban, hogy már minden lehetséges kütyüjét, beleértve az önmegsemmisítő gombot felhasználta az orosz katonák üldözése során, így a végső megmenekülésre nem maradt más hátra, mint Kara hangszerdoboza.
A James Bond-filmsorozat október 5-én ünnepli hatvanadik születésnapját, azon a napon mutatták be a Dr Nót Londonban. A 26. kiadás még legalább két évet várat magára, de ahogy erről Michael G Wilson a Yahoo portálnak beszámolt, a király-váltás tükröződni fog az új filmben, de „ami Bondot illeti, akár király, akár királynő ül a trónon, a 007-es ügynök az ország érdekeit szolgálja, hazájához hű. Tisztessége kulcsfontosságú és ez a jövőben sem lesz másképp”. Most már csak az a nagy kérdés, ki az a férfi színész, aki a következő 10-12 évben arcát és fizikumát adja a szuperkém szerepéhez?