Mindössze egyetlen napig volt az Orosz Föderáció része a kelet-ukrajnai Liman városa. Egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a négy ukrajnai régió Oroszországhoz való csatlakozásáról szóló rendeletet, az ukrán erők visszafoglalták a települést a megszállóktól. Mindez annak fényében is különösen kínos az orosz elnök számára, mert Putyin pénteken azt ígérte, Oroszország megvédi az újonnan bekebelezett területeit. Ehelyett az orosz hadsereg kétségbeesett visszavonulót fújt.
Ukrán közlések szerint Liman orosz védőinek egy része ugyan valóban el tudott menekülni a várostól keletre lévő Kreminna felé, de magasak voltak az oroszok veszteségei. Az ukránok azonban nem álltak meg, így már Kreminnánál dúlnak heves harcok. Mivel az idemenekült orosz erőknek nem volt elég idejük ahhoz, hogy védelmi vonalat építsenek ki, ezért elkeseredett, drámai összecsapások alakultak ki a térségben. Az ukránok vélhetően a Luhanszki terület szívében fekvő Szvatove városát veszik célba. Itt az oroszok körében egyre inkább eluralkodik a pánik és a káosz.
A Harkivi terület ukránok általi visszaszerzése óta Putyin csatát csatára veszít, ami egyre jobban felbőszíti a háborúpárti orosz szélsőjobboldalt.
Ez azonban veszélyes helyzetet teremt: a sikertelenségek hatására Putyin is a szélsőjobbra sodródott és azokat a döntéseket hozza meg, amiket az ultranacionalisták egy idő óta követeltek. A szélsőségesek azonban egyre csak emelik a tétet. Ramzan Kadirov csecsen vezető már „kisebb erejű” nukleáris bomba Ukrajnára való ledbását sürgette. Maga Putyin pénteken, a négy ukrajnai tartomány bekebelezésekor tartott „ünnepi” beszédében nem is zárta ki ezt arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok 1945-ben Hirosimában és Nagaszakiban „precedenst teremtett”. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a sorozatos háborús vereségekre adott válasz az atom alkalmazása lenne. Kadirov kijelentése mögött az állhatott, hogy Liman védői között sok csecsen harcos volt, közülük sokan meghaltak.
Putyin most a háborúra láthatóan felkészületlen, újonnan toborzottaktól várja a csodát, de azzal a hadsereg tisztában van, hogy gyors változást ők sem hoznak a fronton.
Egy nyugati hírszerzési forrás szerint Putyinnak az a célja, hogy a háború téli, szó szerinti értelemben is vehető befagyása alatt átszervezi a hadsereget az újonnan besorozottak révén.
Közben elmélyíti ultranacionalista retorikáját, amelynek célja a növekvő hazai elégedetlenség megfékezése.
Nem könnyű történelmi párhuzamokat találni Oroszország Ukrajna elleni háborújához - jegyzi meg Luis Simón, a brüsszeli Elcano Intézet igazgatója az El Paísban, különösen mivel Moszkva atomhatalom. "Bár a nukleáris fegyvereket közvetlenül nem vetettek be, az atommal való fenyegetőzés korlátozza a két fél közötti megállapodás lehetőségeit" - jegyzi meg a szakértő. Orysia Lutsevyh, a Chatham House Ukrajna Fórum Oroszország és Eurázsia programjának igazgatója hangsúlyozza, ha Putyin be is vetné a nukleáris fegyvert, Kijev akkor sem adná meg magát.
Lelkesedésnek nyoma sincs
A polgárok nem fogadták az ukrán tartományok illegális annektálását olyan ujjongással, mint ahogyan 2014-ben a Krím elfoglalására reagáltak. A mozgósítás és a válogatás nélküli sorozás olyan közfelháborodást eredményezett, amely szokatlan egy olyan Oroszországban, amely bünteti a tiltakozókat.
Putyin népszerűsége láthatóan csökken. Catherine Belton brit oknyomozó újságíró is úgy látja, ennek oka a részleges mozgósítás, amelyet az orosz elnök "valójában nem akart". Míg a háború elején elsősorban etnikai kisebbségeket hívtak a hadseregbe, most már fiatal oroszokat is toboroznak - magyarázta az Oroszország-szakértő az osztrák APA hírügynökségnek.
Hírek szerint a katonai vezetésben is egyre több a vita, növekszik az elégedetlenség. Sőt, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat is szembekerült Putyinnal az ukrán foglyok elengedésével kapcsolatban. Miközben ugyanis az FSZB ellenezte, hogy Oroszország elengedjen 200, az Azovsztal acélműnél korábban harcolt embert az ukrán Viktor Medvescsuk fejében, aki hírek szerint Putyin egyik lányának keresztapja, az orosz elnök váltig ragaszkodott ehhez.
Jamie Shea, aki több kulcsfontosságú NATO-posztot is betöltött, három döntő tényezőre hívta fel a figyelmet: az ukrán hadsereg előrenyomulására olyan területre, amelyet Putyin immár Oroszországénak tekint, a mozgósítással kiváltott belső elégedetlenségre, valamint az eszkalációra, amelyet az ukrán polgári infrastruktúra elleni válogatás nélküli támadások, a nukleáris fenyegetés váltott ki, vagy az olyan szabotázsakciók, mint amilyen a Balti-tengeren áthaladó vezetékek elleni robbantások voltak. "Putyin engedményekre akarja késztetni ellenfelét a szélsőéges retorikával, de ez a stratégia számára is kockázatos" – mutatott rá Shea, aki jelenleg az Exeteri Egyetem biztonsági és stratégiai professzora. Rámutat, a nukleáris támadásoknak katasztrofális következményei lennének Oroszország számára, amelyek messze túlmutatnának a szankciókon. Nem is beszélve arról, hogy az ilyen lépések súlyos belpolitikai következményekkel járhatnak.
Nyikolaj Szokov, aki tagja volt a START I. és II. leszerelési megállapodás orosz tárgyalócsoportjának, úgy véli, hogy a helyzet még messze van a katasztrófától, és hogy a Kreml több figyelmeztetést is küldene egy nukleáris támadás előtt. Szerinte előzőleg akár földalatti nukleáris kísérlethez is folyamodhat. "Mindenesetre láthatjuk, hogy a helyzet egyre veszélyesebbé válik. A meglepetésszerű nukleáris támadás egyelőre nincs napirenden" - hangsúlyozza Szokov, aki jelenleg a Bécsi Leszerelési és Nonproliferációs Központ elemzője.
Hogy Putyin milyen kockázatokkal is néz szembe, azt a mozgósítás is jelzi. Ezzel erőt akart demonstrálni, ehelyett a világ éppen az orosz állam gyengeségével szembesül. Az észak-ukrán határ közelében lévő Belgorodnál, ahová több besorozott érkezett, több katona azt mondta, még felszerelésük sincs, a toborzóközpont adott nekik egy listát, mit hozzanak magukkal, beleértve olyan alapvető dolgokat, mint a téli lábbeli és ruházat.
Öngyilkos lett a háborúellenes rapper
Walkie T, született Ivan Petunin, 27 évesen öngyilkos lett, leugrott krasznodari lakásának 11. emeletéről, mivel elutasította a háborút, a „részleges” besorozásokat. „Nem vagyok hajlandó ölni semmilyen eszményért” – hangoztatta búcsú videoüzenetében. Korábban részt vett a Battle of rapben, egy közösségi hálózaton zajló eseményen, amelyen Oroszország leghíresebb rapperjei vesznek részt, ezzel tett országos hírnévre szert. A következő évben Iván több hónapot töltött kórházban depressziója miatt. Walkie T-re úgy emlékeznek majd, mint a részleges mozgósítás áldozatára. Egészségügyi állapota miatt ugyan nem hívták be, de attól tartott, egy második sorozási hullám során már őt is a csatatérre küldenék. Úgy vélte, "a népszavazás miatt" mindenki a frontra megy, különbségtétel nélkül.
Liman jelentősége
A város mintegy 20 000 lakosának több mint fele elmenekült, de az oroszok logisztikai és vasúti központtá alakították, amely csomópontként és utánpótláselosztó pontként szolgált a Luhanszkban az Izjum és Harkiv felé vezető északi, valamint a Donyeck középső, Zaporizzsja és Dnyipro felé vezető útvonalon. Július végére patthelyzet állt be a térségben. A Himars rakétavetők, valamint az USA és a NATO-szövetségesek által az ukránoknak fokozatosan szállított drónok és nehéztüzérség jelentették a különbséget az orosz és az ukrán erők között.