Meglepően békésen indult a Fővárosi Közgyűlés szeptemberi ülése. A Fidesz-frakció egyetlen tagja sem intézett eleddig menetrend szerintinek számító támadást az ellenzéki városvezetés ellen. A napirend módosításával először Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztését tárgyalták a képviselők, amelyben a kilakoltatási moratórium önkéntes kiterjesztését javasolta. Ennek értelmében a fővárosi önkormányzat a november 15-én életbe lépő moratórium előtt sem kezdeményezi lakások kiürítését és felfüggeszti az erre irányuló eljárások végrehajtását. A főpolgármester az elszálló rezsiköltségekkel indokolta a lépést, amely egyre több ember lakhatását sodorja veszélybe és a helyzet várhatóan csak egyre rosszabb lesz. Karácsony az előterjesztsében utalt a milliárdos Jellinek Dániel ingatlanmogul cége által üzemeltetett és most a magas fenntartási költségek miatt bezárás előtt álló csepeli munkásszállóra, illetve arra, hogy a hajléktalan-ellátásban meghatározó szerepet játszó civil szervezetek közszolgáltatásainak fennmaradása is veszélybe került, mivel jelenlegi finanszírozásuk kigazdálkodhatatlanná teszi az emelkedő rezsiköltségeket.
Karácsony Gergely szerint a jelenlegi válsághelyzetben morálisan igazolhatatlan az utcára tenni önkormányzati bérlakások bérlőit, még akkor is, ha élethelyzetük miatt fizetési késedelembe estek.
Mindez nem pusztán erkölcsi parancs, hanem a társadalmi költség szempontjából is optimális megoldás, hiszen az egyébként is elképesztő anyagi nehézségekkel küzdő hajléktalan-ellátás működőképességét veszélyeztetné, ha ott tömegesen jelennének meg kilakoltatottak. Az előterjesztést végül vita és ellenszavazat nélkül elfogadták.
A főváros ezenfelül 200 millió forint fővárosi önkormányzati támogatás nyújt az elszabaduló energiaárak és az infláció miatt bajba jutó szociális feladatokat ellátó civil szervezeteknek.
A támogatást a Menhely és a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett hajléktalanügyi konzorciumon keresztül osztják tovább. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a vitában kiemelte, hogy a családok átmeneti otthonának egyharmadát civil szervezetek tartják fenn, de a hajléktalanellátásban is nagyon nagy szerepet játszanak. Éppen ezért riasztó, hogy egyre több intézmény fontolgatja, hogy bezár a megnövekedett rezsiszámlák miatt. Nagyon tart attól, hogyha ezek az intézmények bezárnak, akkor növekszik a közterületi hajléktalanság és az utcán való megfagyás veszélye, ugrásszerűen megnő az állami gondozásba kerülő gyerekek száma. A főváros pénzügyeiért felelős polgármester-helyettes ugyanakkor elismerte, hogy nem tudják, ez a 200 millió mire lesz elég.
„Kétszer ad, aki gyorsan ad. Budapesten több ezer lakhatása került veszélybe a rezsiválság miatt, a civil szervezetek segítenek a társadalmi károk mérséklésében - tette hozzá Karácsony Gergely. Másik helyettese Bősz Anett arra is felhívta a figyelmet, hogy nem pusztán a szolidaritás vezette az előterjesztés íróit, hanem az a felismerés, hogy helyben felmerült problémákra a területen működő civil szervezetek adhatnak leggyorsabban választ. A főváros vezetése arra is nyitott, hogy vészforgatókönyvek készüljenek, hiszen még nem látni, hogy novemberben-januárban mi várható.
Niedermüller Péter VII. kerületi polgármester ezt azzal támasztotta alá, hogy náluk már több civil szervezet jelezte, nem bírják a megnövekedett terheket, így fontolgatják az intézménybezárást. De ennél is rosszabb, hogy egyre több család kereste fel a polgármesteri hivatalt, azt kérve, hogy rendezzenek be olyan melegedő helyiségeket, ahová iskola után bemehetnek a gyerekek, mert otthon nem lesz fűtés. Ez előfordulhat más kerületekben – mondta a DK politikusa.
A Fidesz-frakciót vezető Wintermantel Zsolt elvileg egyetértett a civil szervezetek támogatásával, de erősen aggodalmaskodott a szétosztás folyamatának kontrollálhatósága miatt. A testület némi vita után támogatta az előterjesztést.