;

Munkáspárt;Egyesült Királyság;Labour;Sir Keir Starmer;

- Starmer: ismét eljött a Labour ideje

Kifejezetten szerencsés körülmények között került sor Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt elnökének programbeszédére. 

Egyrészt nagy szívességet tett a brit ellenzék vezérérének Kwasi Kwarteng új pénzügyminiszter pénteken beterjesztett intézkedéscsomagja, melynek vakmerő elemei nyomán megingott a befektetői bizalom és egy ponton minden idők legalacsonyabb szintjére esett vissza a font árfolyama az amerikai dollárhoz képest.

Ugyancsak kedvező mozzanat a Munkáspárt szélsőbaloldali, a bukott pártvezetőhöz, Jeremy Corbynhoz fűződő szárnyának, Momentumnak a látványos visszaszorulása. Ennek biztos jele volt, hogy amikor vasárnap a Liverpoolban megrendezett éves pártkongresszus napirendjét kellett megszavazni, a Corbyn-féle mozgalom egyetlen javaslatát sem tudta átvinni. Starmer számára azt is sikerként könyvelhette el, hogy munkáspárti koferencia első ízben nyitott nemzeti himnusszal és ezt a küldöttek nem fütyülték ki. A Labour által frissen felkarolt hazafiasság jegyében a konferenciatermet nemzeti lobogókkal tűzték tele.

Az elmúlt évben egységbe forrott Labour konferenciájának derűs hangulatát megalapozta, hogy a YouGov közvélemény-kutató intézetnek a szeptember 23-i mini-büdzsét követő felmérése szerint a párt 45 százalékos népszerűségnek örvend a kormánypárt 28 százalékával szemben. Hasonló különbségre utoljára 2001-ben, Tony Blair első ciklusa végén volt példa.

Starmer tréfásan kezdte beszédét, utalva arra a "vívmányra", hogy csapata, az Arsenal hosszú idő óta először vezeti a Premier League-et. A karizmával nem különösebben megáldott észak-londoni politikus megsemmisítő kritikát gyakorolt a Konzervatív Párttal szemben, minden precedenst nélkülözőnek nevezve az elmúlt napok "felfordulását", a gazdaság feletti ellenőrzés elvesztését, melynek egyetlen hozadéka az volt, hogy a lakosság mindössze 1 százaléka a személyi jövedelemadó felső, 45 százalékos szintjének 5 százalékos csökkentésével még gazdagabbá válhat. Mint mondta, az emberek "soha nem fogják megbocsátani a Konzervatívoknak a font összeomlását". Miközben megdicsérte a lakosságot, hogy a pandémia idején fegyelmezetten betartotta a járványügyi intézkedéseket, elfogadhatatlannak minősítette, ahogy a kormány sorozatban megszegte saját szabályait. Starmer vezetése alatt "tisztességesebb, gyorsan növekvő és zöldebb társadalom" valósulna meg, ellentétben a korábbi környezetbarát céljait sutba hajított Konzervatív Párttal. Az Egyesült Királyság 2030-ra "100 százalékig tiszta energiát használna". Ennek érdekében egy munkáspárti kormány a hangzatos "Great British Energy" néven köztulajdonban lévő vállalatot hozna létre, amely egyszerre csökkentené a rezsiköltségeket és biztosítana energiabeszerzési függetlenséget. Az ismét a középosztályt megcélzó, a 2019. decemberi választáson Boris Johnson által elcsábított választási körzetek visszaszerzésére koncentráló Munkáspárt a gazdaságot fogja a következő, legkésőbb 2024 végén sorra kerülő parlamenti voks középpontjába állítani.

A szerdán befejeződő pártkonferencia részvevői felállva, nagy tapssal jutalmazták Starmert, aki beszéde végeztével a választáson utoljára győztes munkáspárti frontembert, Tony Blairt idézte: a Munkáspárt '"ismét centrumpártnak, a brit emberek politikai szárnyának számít". A megjegyzés Blair 1996-os, azaz a párt földcsuszamlásszerű választási győzelmét megelőző évben elhangzott kongresszusi beszédére emlékeztetett, amikor a későbbi kormányfő eltávolodott a szakszervezetektől. 1945-höz, 1964-hez és 1997-hez hasonlóan "eljött a Labour ideje" - fogalmazott a munkáspárti vezér. Ünnepélyes ígéretet tett, hogy a párt "úrrá lesz a megélhetési válságon és vezetésével az ország visszanyeri a jövőjét, az embereknek érdemes lesz nagyra törniük".

A gyors mentőakció ellenére sem lehetett őket megmenteni.