választás;Parlament;elnök;tagok;Nemzeti Választási Bizottság;Novák Katalin;

- Schmitt Pál egykori jobbkeze lehet a Nemzeti Választási Bizottság új elnöke

Cservák Csaba jegyezte a dokumentumot, amelyet a volt államfő 2010-ben elküldött az alkotmány-előkészítő bizottságnak. Ebben egyebek között Isten országáról, a Sátán birodalmáról és az alkotmányozó hatalom isteni eredetéről is szó esett. 

Schmitt Pál egykori jobbkeze, hivatalvezetője, Cservák Csaba lehet a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) új elnöke – értesült a hvg.hu.

Az Országgyűlés a jövő héten választ új tagokat és póttagokat az NVB-be, mivel a választási bizottság jelenlegi tagjainak szeptember végén lejár a mandátuma - idézi fel a portál. A hét új tagra és a három póttagra vonatkozó személyi javaslatait szeptember 16-án küldte el Novák Katalin köztársasági elnök Kövér László házelnöknek, a lista pedig most, pár nappal a parlament őszi ülésszakának szeptember 26-i nyitóülése előtt vált ismertté. Megjegyzik, hogy az államfő nem kapkodta el a jelölti névsor benyújtását, a Parlament így csak az utolsó pillanatban tud dönteni, pedig a törvény szerint megteheti ezt, akár a mandátumok lejárta előtt 90 nappal is. Igaz – teszik hozzá –, valójában könnyen és gyorsan meghozhatják a formalitásnak számító döntést, tekintve, hogy

  • az NVB hét tagját és három póttagját az Országgyűlés nyílt szavazással, a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának voksával választja meg,

  • a kormánypártoknak megvan a kétharmada, de ha ezt elsőre nem sikerülne biztosítani, újabb, szintén kétharmados többséget igénylő szavazást tartanak, ha pedig ez sem jön össze, a harmadik szavazáson elég a feles többség is (éppen úgy, ahogyan államfőt is választanak),

  • mivel Novák Katalin a második és a harmadik szavazásra is ugyanazt a 7+3 személyt javasolja az Országgyűlésnek, így biztosra vehető, hogy az államfő kiszemeltjei alkotják majd az új NVB-t.

A parlamenti választások eredményét megállapító, a választások során vitás kérdésekben kifogásokat, fellebbezéseket elbíráló és a népszavazásokról is döntő NVB jelenlegi tagjai közül ketten lesznek, akiket az új testületben is szívesen lát az államfő, és akiknek – más választása nem lévén – újra bizalmat szavaz majd az Országgyűlés. A jelölés az államfő joga, és ugyan nem előírás, de előzetesen egyeztethet a személyekről.

A javaslat utolsó pillanatra hagyását akár ez a hosszadalmas folyamat is indokolhatta volna, de a portál forrásai szerint a Sándor-palota a parlamenti pártok közül

csak a Fidesszel és a KDNP-vel egyeztetett.

Rá is kérdeztek az államfő hivatalánál, hogy Novák Katalin a névsor összeállítása előtt mely parlamenti pártokkal, alkotmányjogászokkal, jogtudósokkal, szakmai, illetve civil szervezetekkel egyeztetett, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ.

Mint írják, Novák jelöltjei között nem szerepel az NVB jelenlegi elnökének, Téglási Andrásnak a neve, ami azt jelenti, hogy nem lesz tagja az új testületnek, amelynek tagjai maguk közül választanak elnököt. A portál értesülései szerint

az újjáalakuló NVB hét tagja közül Cservák Csabának van a legnagyobb esélye arra, hogy megszerezze az elnökké választáshoz szükséges feles többséget.

Megjegyzik, a Magyar Nemzetben publikáló és a HírTV-n is gyakori vendég alkotmányjogász mellett szól, hogy van választási bizottsági tapasztalata, még ha az nem is olyan friss, mint egyes tagoké. Cservák 2002-2005 között az NVB-elődszervezet, a 2013 előtti Országos Választási Bizottság MDF által delegált tagja volt, visszahívása pedig nem ment simán.

Az elnöki posztra esélyes Cservák – aki a feleségével együtt hallgatta néhány hete Orbán Viktort Kötcsén a Polgári Pikniken – a Károli Gáspár Református Egyetem alkotmányjogi tanszékét vezeti, tanít a Szegedi Tudományegyetemen is, közben főmunkatárs a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, 2007-től a Független Jogász Fórum elnöke, 2014-2020 között pedig a Független Rendészeti Panasztestület tagja is volt – mindezt 2007 óta vitte ügyvédi praxisa mellett. Mégis, a portál szerint a legtöbben talán onnan ismerik, hogy

2010–2012 között a plágiumügyébe belebukott Schmitt Pál államfő bizalmasa és jobbkeze, hivatalvezetője volt.

Schmitt rövid államfői ciklusa alatt az elnöki hivatal jogi, alkotmányossági és közigazgatási hivatalvezetőjeként Cservák az államfő alkotmányossági vétóiért volt felelős, mindazonáltal Schmitt egyetlen ilyet sem adott be az Alkotmánybírósághoz, sőt az Országgyűlésnek sem küldött egy törvényt sem vissza – ezzel megtartotta ígéretét, miszerint a törvényhozásnak „nem gátja, hanem motorja" kíván lenni, ennek megfelelően pedig minden, elé kerülő jogszabályt aláírt.

Cservák neve egyébként onnan is ismerős lehet – hívják fel a figyelmet –, hogy ő jegyezte azt a dokumentumot, amelyet a volt államfő 2010-ben küldött az alkotmány-előkészítő bizottságnak. Ebben egyebek között

Isten országáról, a Sátán birodalmáról és az alkotmányozó hatalom isteni eredetéről is szó esett,

de végül az új alkotmány, vagyis az Alaptörvény szövegébe szinte semmi nem került be az előkészítő bizottság által javasoltakból, a szöveg nagy része ugyanis végül Szájer József fideszes EP-képviselő iPadjén íródott.

Az NVB tagjai várhatóan október elejei első ülésükön nemcsak elnököt, hanem elnökhelyettest is választanak majd maguk közül.

A Novák Katalin által az Országgyűlésnek javasolt három NVB-póttag közül talán Gerencsér Balázs a legérdekesebb személy – jegyzi meg a portál. Nemcsak a Sólyom László volt államfő által adományozott Tehetség-ösztöndíjat kapta meg 2015-ben, hanem több Orbán-kormány alatt is dolgozott az igazságügyi tárcánál, 2011 óta ügyész, a közelmúltig pedig Polt Péter legfőbb ügyész kabinetvezetőjeként dolgozott. De elárulta magáról, hogy egy kórusban énekel, imádja az analóg fényképezést és van egy 40 éves, Ferrari-piros színű Volkswagen Bogara is. 

Van olyan tankerület, ahol “elfogadhatatlan viselkedésnek” nevezték, hogy a pedagógusok, diákok a tankerületi központ épülete előtt demonstráltak.