Bemutatta „árnyékkormányának” tagjait Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője. A névsor a következő:
Molnár Csaba árnyék-kancelláriaminiszter
Rónai Sándor árnyék-külügyminiszter
Bodnár Zoltán árnyék-pénzügyminiszter
Arató Gergely kormányprogramért felelős árnyékminiszter
Muskó Géza árnyék-belügyminiszter
Kordás László bér- és munkaügyi árnyékminiszter
Komáromi Zoltán egészségügyi árnyékminiszter
Varju László energia- és rezsiügyi árnyékminiszter
Dávid Ferenc gazdasági árnyékminiszter
Vadai Ágnes honvédelmi árnyékminiszter
Oláh Lajos környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminiszter
Benedek Szilveszter mezőgazdasági árnyékminiszter
Barkóczi Balázs oktatási és kulturális árnyékminiszter
Szaniszló Sándor önkormányzati árnyékminiszter
Gy. Németh Erzsébet szociális és nyugdíjügyi árnyékminiszter
Szitka Péter vidéki önkormányzati ügyekért felelős árnyék-főtanácsadó
Az árnyék-kormányszóvivő pedig Kálmán Olga lesz
Miután Gyurcsány Ferenc heteken-hónapokon keresztül minden posztjának végére sejtelmesen azt írta, hogy „Készülünk”, pénteken derült ki, hogy a készülődés egy „árnyékkormányt” takar. Tegnapi beszédében Dobrev Klára egyebek között azzal indokolta a lépésüket, hogy „a megélhetési válság legfőbb okozója maga Orbán Viktor. És amíg Orbán Viktor marad, addig a válság is maradni fog.”
Valójában a DK lépése - amint azt Virág Andrea, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója lapunknak kifejtette - nagy valószínűséggel pártjuk építését szolgálja, mégpedig a többi ellenzéki párt háttérbe szorításával. A DK-s „árnyékkormány” tagjainak rendszeres megjelenése ugyanis lefoglalhatja az ellenzéknek jutó médiafelületek nagy részét, belső konfliktusokhoz vezethet, s háttérbe szoríthatja a közös célt, a fideszes, de leginkább a bizonytalan szavazók megszólítását. Ha azonban a Gyurcsány Ferenc vezette pártnak sikerül növelnie a népszerűségét, az még az egyébként összefogásra kényszerítő 2024. évi önkormányzati választás előtti tárgyalásokon is erősítheti a pozícióit. A szintén ekkor tartandó EP-választásokon pedig ugyancsak nyerhet a lépéssel - vélekedett az elemző.
Mivel Dobrev Klára az április 3-ai választási vereség óta most állt először a sajtó elé, a Magyar Hang megkérdezte, szerinte mi a DK, illetve személyesen ő és Gyurcsány Ferenc pártelnök felelőssége a kudarcban. A DK európai parlamenti képviselője kitérő választ adott, mint fogalmazott, „ebben a helyzetben Magyarországon teljesen felesleges most már visszafelé tekingetnünk, felelősöket keresnünk, viszont annál fontosabb egy-két tapasztalatot leszűrnünk a jövőre”, ami szerinte az, hogy határozott baloldali alternatívára van szükség. Válasza annak fényében mégis újszerű, hogy a párt egész eddig egy az egyben Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt nyakába igyekezett varrni a felelősséget.
A lap azt is megkérdezte, hogy Gyurcsány Ferenc miért nem tagja az „árnyékkormánynak”, erre Kálmán Olga válaszolt azzal, hogy a pártelnök sokszor elmondta az elmúlt években: nem kívánna kormányzati szerepet vállalni.
Árnyékkormányt alakít a DK Dobrev Klára vezetésével„A DK lépése egyértelműen a saját pártépítést szolgálja, mégpedig a többi ellenzéki párt háttérbe szorításával”