Az országba bejutó és kifolyó víz évi negatív egyenlegét három Balaton vízmennyiségének becsülte nemrégiben a Népszava egyik szerzője. Hasonló nagyságrendű vízmennyiséget igényel a Debrecenbe tervezett kínai CATL akkumulátorgyár, legalábbis a rendelkezésre álló adatok alapján. Ilyen adatok persze a már aláírt szerződés ellenére sem léteznek nyilvánosan, becslést csak a külföldi (például német) vagy a komáromi gyár ismert adataiból tehetünk. Óránkénti ezer köbméter vízigénnyel számolva egyműszakos gyártás esetén is a Balaton 1,8 köbkilométeres vízmennyiségének több mint másfélszerese jön ki évente.
A debreceni vízkészlet szakértője szerint a vízigény biztosítható; a rétegvizeket nem, csak a felszíni vízkészletet érinti. Ez kissé meglepő, minthogy Debrecenben folyó nincs, a környék tavai pedig mind kiszáradtak. A komáromi gyár ugyan a Duna mentén fekszik, pótigényként mégis Tatáról szándékoznak csővezetéken karsztvizet vinni, fenyegetve a fogyó ivóvízkészletet. Bár Debrecenben csak ivóvízkutak vannak, ott egyelőre nincs ilyen veszély. Hiány esetén pedig a fél évszázada tervezett Civaqua-program révén víz szállítható a Tiszából. A program ugyan máig sem valósult meg, de a tervekről sokat hallani - választások előtt.
Szakmai viták valódi adatok hiányában nehezen folytathatók. Előzetes hatásvizsgálat, lakossági egyeztetés nem volt, környezetvédelmi vizsgálat nem kezdődött. Politikai vita annál inkább! Az MSZP hivatalos, írásbeli szakmai kérdéseire válasz nem érkezett, a párt szigorú szakmai felügyeletet remél. Az LMP helyi sajtótájékoztatóján a várható környezeti katasztrófa, a vidék elnéptelenedése, a gazdasági vízfejűség miatt aggódott, és népszavazási kezdeményezést jelentett be. A DK aláírásgyűjtést és szórólapok terjesztését tervezi, a polgármestert pedig lemondásra szólította fel. A Mi Hazánk Mozgalom az igényelt termőfölddel kapcsolatos kérdéseit a parlamentbe is elviszi, amelyben már jelen van. A debreceni képviselőtestületben még nem, de szeretne ott is megjelenni. A Civil Fórum Debrecen Egyesület helyi képviselői is aggályukat fejezték ki, minthogy nem megfelelően tárgyaltak velük, és véleménykéréssel a debreceni polgárokhoz fordulnak. A Momentum a végleges álláspont kialakításához még további adatokra vár. A Fidesz-KDNP helyi frakciója viszont azonnal reagált: Debrecen rendkívül sikeres gazdaságfejlesztési és munkahelyteremtési eredményeiről, továbbá az ellenzék beruházással kapcsolatos rémhírterjesztéséről, a debreceniekben keltett félelemérzésről és a politikai haszonszerzésről nyilatkozott.
A kormánypárt parlamenti képviselői a napi sajtóban a „leg”-eket hangsúlyozzák: itt a világ legnagyobb akkumulátorcége, az ország legnagyobb beruházása, a város legnagyobb munkahelyteremtése. Felidéződhet egy száztíz évvel ezelőtti történet: a megalománia szimbólumává vált Titanic indulása. A hajó a leggyorsabb átkelést tervezte az Atlanti-óceánon. Mint ismeretes, nem egészen úgy alakult.