búcsú;szertartás;Skócia;II. Erzsébet királynő;Edinburgh;koporsó;

A skóciai Balmoral melletti Ballatertől kezdve, az út mentén ezrek követik II. Erzsébet utolsó útját

- Ezrek követték II. Erzsébet koporsójának útját a Balmoral-kastélytól Edinburgh-ig (videó)

Vasárnap és hétfőn Skócia búcsúzik a 96 évesen elhunyt brit királynőtől.

Vasárnap délelőtt indult el a néhai brit uralkodó, II. Erzsébet királynő koporsóját szállító és kísérő járműkonvoj a királyi család nyári rezidenciájáról, a skóciai Balmoral kastélyából. Ezzel több mint egyhetes búcsúszertartás-sorozat vette kezdetét, amelynek végső mozzanataként szeptember 19-én, a London nyugati határában fekvő Windsorban helyezik végső nyugalomra a volt uralkodót.

A koporsó, amelyet jelenleg a királyi család Skóciában használatos lobogója, a Scottish Royal Standard és Skóciában honos virágok borítanak, vasárnap késő délután, hosszú, Aberdeen és Dundee városait is érintő, csaknem 300 kilométeres, hatórás út után érkezett meg a brit uralkodók hivatalos skóciai rezidenciájára, az edinburghi Holyroodhouse-palotába.

A BBC beszámolója szerint Erzsébet királynő koporsójának útját, amely a nyilvánosság előtt Balmoral melletti Ballater nevű településen kezdődött, ezrek kísérték Skócia-szerte. A történelmi búcsúszertartási menetben az azt kisérő rendőrmotorokkal, rendőrautókkal, mentőautóval és a különleges biztonsági szolgálat autóival együtt 45 jármű haladt.

Nicola Sturgeon miniszterelnök szomorú és megrendítő pillanatnak nevezte, amikor a királynő utolsó útján elhagyta  „a szeretett Balmoralt”, hozzátéve, Skócia egy rendkívüli nő előtt tiszteleg”. Közben a BBC-nek több korábbi miniszterelnök is nyilatkozott II. Erzsébethez fűződő emlékeikről. David Cameron az uralkodó házaspárnál tett balmorali útjáról beszélt, amelyen „eltévedt” séta közben, Theresa May arról, hogy egy összejövetelen, a vendégek gyűrűjében hogyan kártyázott a néhai királynő, Gordon Brown pedig arra, hogy a királyi udvar tagjait miként utasította arra, hogy milyen kifejezéseket ne használjanak fiai előtt.

A búcsúztatás-sorozat részeként az uralkodó koporsóját az edinburghi Holyroodhouse-palotából hétfőn átviszik a skót főváros St. Giles székesegyházába, ahol felravatalozzák, majd kedden szállítják repülőgéppel Edinburghból Londonba, a néhai uralkodó lánya, Anna hercegnő kíséretében.

Skócia tiszteleg az elhunyt királynő előtt. Előtérben, középen Nicola Sturgeon skót miniszterelnökSkócia tiszteleg az elhunyt királynő előtt. Előtérben, középen Nicola Sturgeon skót miniszterelnök

A repülőgép a brit királyi légierő (RAF) északnyugat-londoni támaszpontján, Northoltban száll le. II. Erzsébet királynő koporsóját innen először a Buckingham-palotába viszik, ahol III. Károly király és felesége, Kamilla fogadja, majd szerda délután átszállítják a londoni parlament legősibb épületegyüttesébe, a Westminster Hallba, ahol négy teljes napra felravatalozzák. A ravatal csütörtöktől vasárnapig lesz látogatható a nap 23 órájában. A búcsúszertartás szeptember 19-én, hétfőn lesz a közeli Westminster-apátságban, a monarchia ősi londoni koronázó templomában.

A királynőt ugyanaznap egykori legnagyobb angliai vidéki rezidenciáján, Windsor kastélyában helyezik végső nyugalomra, ott, ahol néhai édesapja, az 1952-ben elhunyt VI. György király és tavaly áprilisban, életének századik esztendejében elhunyt férje, Fülöp edinburghi herceg is nyugszik. A néhai uralkodótól, akit életének 97., uralkodásának 71. évében, csütörtök este ért a halál Balmoralban, katonai tiszteletadással kísért állami temetés keretében vesznek búcsút. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly a brit uralkodó, aki III. Károly néven lépett trónra.

Legutóbb Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen 1965-ben bekövetkezett halála után. Előtte II. Erzsébet királynő édesapjától, VI. György királytól vettek búcsút állami temetéssel 1952 februárjában.

Az ukrán Enerhoatom az orosz támadások miatti kockázatokra hivatkozva döntött így. Kijev még a hét közepén evakuálásra szólította fel a környéken élőket.