;

Oroszország;olaj;gázvezeték;Északi Áramlat;szivárgás;leállítás;

Továbbra sem jön gáz az Északi Áramlat-1 németországi fogadóállomására

- Olajszivárgásra hivatkozva az oroszok nem indítják újra az Északi Áramlat-1 gázvezetéket

Az Európai Bizottság Oroszország cinizmusának tartja a történteket, a műszaki hibára hivatkozást pedig ürügynek a leállásra. 

A korábbi tervekkel ellentétben nem indítják újra szombaton a Németországba tartó Északi Áramlat-1 gázvezetéket, sőt lezárják – adta hírül a BBC a Gazprom orosz állami energiacég bejelentése nyomán. Mindezt azzal magyarázták, hogy szivárog az olaj a Szentpétervár mellett lévő Portovaja kompresszorállomás egyik motorjából. Erről egy műszaki képet is közzétettek.

A Gazprom azt állítja, a kompresszorállomás ellenőrzését a csővezeték karbantartásában közreműködő német cég, a Siemens dolgozóival együtt végezték. Továbbá, az ilyen „kulcsfontosságú hajtóművek olajszivárgását csak erre szakosodott műhelyekben lehet kijavítani”. Csakhogy Oroszország korábban éppen arra panaszkodott, hogy éppen az ilyen műhelyek munkáját akadályozzák a nyugati szankciók. A hiba elhárításáig – amelyre nem mondtak határidőt – a gázimportot leállították, azonban a BBC felidézte, hogy az EU korábban azzal vádolta az oroszokat, hogy a szankciók megtorlásaként, korlátozzák a gázszállítást. 

Ugyanakkor Eric Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője nem ad hitelt a Gazprom közleményének, és szerinte a szivárgás csak ürügy, a lezárás pedig „Oroszország cinizmusának bizonyítéka”. 

Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, a legfejlettebb iparral rendelkező országokat törmörítő G7-országok pénzügyminiszterei a korábbi uniós szankciókhoz kapcsolódva, az orosz olajimport tekintetében december 5-i hatályú árplafon bevezetéséről döntött. Azt megelőzően a Kreml az olaj- és később akár a gázszállítás leállításával is fenyegetőzött az Európai Bizottság által is előrejelzett uniós árplafon bevezetése esetén.

Az orosz megszállók egyelőre nem engedték be a ENSZ-missziót a krízisközpontba, ezért annak tagjai meghatározatlan ideig a nukleáris üzemben maradnak.