energia;földgáz;Európai Bizottság;kőolaj;évértékelő;üzemanyagár;Ursula von der Leyen;

- Nagy bejelentésekre készül Ursula von der Leyen, letörné az energiaárakat az Európai Bizottság

A brüsszeli testület vezetője a két hét múlva esedékes évértékelő beszédében fogja felvázolni, hogyan.

Ursula von der Leyen várhatóan javasolni fogja az energiaipari vállalatok nyereségének megadóztatását, árkorlát bevezetését és a fogyasztók sürgősségi támogatását, derült ki a brüsszeli testület energiaügyi főigazgató-helyettesének szavaiból. Mechthild Wörsdörfer az Európai Parlament (EP) illetékes szakbizottsága előtt arról is beszámolt, hogy már dolgoznak az villamosenergia-piac közép- és hosszútávú reformján is, ám az erről szóló előterjesztés véglegesítése hosszabb időt vesz igénybe.

Oroszország az Európai Unió 13 tagállamát már részben vagy egészben lekapcsolta a gázellátási rendszeréről, szerda óta pedig — karbantartás miatt — legalább három napon át nem érkezik gáz Németországba az Északi Áramlat I vezetéken. A brüsszeli Breugel kutatóintézet elemzése szerint a múlt héten Oroszország 856 millió köbméter gázt szállított a közösség országaiba, 68 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év hasonló időszakában.

Ennek ellenére a vártnál gyorsabban, mostanra átlagosan 80 százalékosra sikerült feltölteni az európai gáztározókat, ami a főigazgató-helyettes szerint megnyugtató fejlemény a közelgő tél előtt.

De – tette hozzá – gondolni kell a későbbiekre is, ezért jövő márciusban legalább 30 százalékos telítettségű gáztározókkal kell várni a 2023 végén beköszöntő hideg évszakot. Az Európai Bizottság többek között az Egyesült Államokból, Norvégiából, Algériából és Azerbajdzsánból reméli pótolni a kieső orosz gáz egy részét, és vizsgálja a közös beszerzéseket megalapozó jogi lehetőségeket, hangzott el a parlamenti ülésen. A tagállamok már megalakították regionális csoportjaikat, amelyekben felmérik az igényeket. Közben épülnek az energiaellátás biztonságát szolgáló, az egyes országok elektromos hálózatait összekötő interkonnektorok: a múlt héten a Lengyelország és Szlovákia között létesített összekötőt avatták, szeptember végén pedig a Lengyelország és a balti államok közötti interkonnektor lép működésbe.

A feldolgozók, forgalmazók, erdő- és vadgazdálkodók legfeljebb 400 ezer, az agrártermelők és halgazdálkodással foglalkozó vállalkozások 35 ezer eurónak megfelelő összeget kaphatnak.