;

Európai Bizottság;kártérítés;háború;népszavazás;Csizmadia László;Ifjabb Lomnici;CÖF-CÖKA;

- Uniós kártérítést várna a visszatartott források miatt és népszavazással zárná le a háborút a CÖF-CÖKA

A kormányközeli „civilek” az európai uniós és az amerikai irányvonalat kifogásolják. 

Miként lesz kártérítés? – teszi fel az Európai Bizottság (EB) elnökéhez, Ursula von der Leyenhez címzett levelében, ahogy nevezi, közérdekű adatkérésében a CÖF-CÖKA nevű, jelentős részben állami cégektől kapott százmilliós forrásokból működő az úgynevezett Békemeneteket szervező „civil szervezet”. 

Ifjabb Lomnici Zoltán CÖF-CÖKA szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, az EU úgynevezett helyreállítási alapjának kezelése, forrásai és kamatai iránt érdeklődnek. Szerintük ugyanis az EB elmarasztaló döntés nélkül tartja vissza az alapból Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzeket, s nem tudni „mi történik ezekkel, kinek lehet előnye abból, hogy nem utalják ki”.

A támogatások visszatartásával megzavarták a magyar költségvetés végrehajtását. A magyarok számítottak erre a pénzre, például a pedagógusbérek emelésénél, így viszont beruházásokat kell felfüggeszteni, költségvetést átcsoportosítani

– ezt már Csizmadia László, a CÖF-CÖKA kuratóriumának elnöke tette hozzá.

Mint fogalmazott, „az alap kifizetéseinek halogatásával kár éri a magyarokat”, és „nem lehet egy tagállammal szemben elnyomó intézkedéseket, kettős mércét alkalmazni”, ám az elnök ezzel összefüggésben Magyarország jogállamisági hiányosságairól, az uniós források felhasználásánál kritikus korrupcióról nem tett említést.

Csizmadia László ellenben a történelemben eddig még nem alkalmazott módszert vetne be „az ukrajnai háború” ellen. Egyedülálló ötlete szerint népszavazásra van szükség az EU tagállamaiban. Kiemelte:

A polgároknak lehetőséget kell adni arra, hogy szavazhassanak a háború azonnali befejezésének vagy folytatásának támogatásáról. Így a felelősség alól kimenthetők a háborút eddig forszírozó kormányok vezetői.

Csizmadia László teóriája szerint „az oroszok által indított ukrajnai területszerző háború nem lehet főpróbája a nagyhatalmak erőfitogtatásának, egy új világháborúhoz vezető útnak”. Úgy vélekedett, „a világ polgárainak feje fölött képviselt amerikai irányvonal és az EU által erőltetett, Oroszország elleni szankciók nagy része téves, az európai polgárok számára hátrányos”.

A képviselő szerint vagy arról van szó, hogy Tóth Csaba „elcsaklizta a párt vagyonát” vagy pedig valamilyen pártfinanszírozási ügylet nyomai láthatóak a tulajdoni lapon.