A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) által március 15-ére szervezett Békemenet üzenete „egyértelmű nem a háborúra, No war!” – közölte szerdai sajtótájékoztatójukon Csizmadia László. A Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítója, a CÖKA kuratóriumi elnöke arra buzdított, hogy minél többen, magyar zászlókkal vegyenek részt a 12 órakor kezdődő, a Komjádi uszodától a Kossuth térig tartó Békemeneten, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond majd ünnepi beszédet.
Utóbbival kapcsolatban a Népszava is idézte hétfőn Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárt, aki szerint „idén – a tavalyi október 23-ához hasonlóan – a szervezők kérésére március 15-én is csatlakozik majd a Békemenet a díszünnepséghez”.
A „békére” felfűzött eseményen, ahogy mondta Csizmadia, a mozgássérültek részére a színpadhoz közel elkülönített helyet biztosítanak, ahol magyar paralimpikonok „kifejezik, hogy a béke pártján” állnak. Hozzátette, ismét jönnek majd lengyelek, olaszok, spanyolok, sőt romák is, továbbá a CÖKA vezetősége – magánpénzből – 250 ezer forintot adományoz a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek az Ukrajnából érkező menekültek támogatására.
„Európa és a világ biztonságát veszélyezteti, amikor egy szuverén ország, Ukrajna ellen orosz csapatok indítanak agresszív támadást. Magyarország is elítéli az inváziót, Oroszország mind a 27 EU-tagállamot barátságtalan jelzővel illeti”
– fogalmazott.
Csizmadia László, az EU tagországai nevében is szólt, mondván „teljes mértékben egyetértenek az agresszió elleni súlyos, de ésszerű szankciókkal”. Ezek között említette, hogy szerinte „a magyarok nagy többsége támogatja a kormány azon döntését, hogy Magyarország ne szállítson fegyvereket Ukrajnának és ne engedje át területén azokat”.
Megszólalt a többi szervező is, közöttük Bayer Zsolt publicista azt hangsúlyozta „hogy az Oroszország elleni szankciók ne váljanak olyan fegyverré, amelyek visszafelé sülnek el”.
Széles Gábor nagyvállalkozó megállapította, hogy „az ukrajnai háborúnak gazdasági tekintetben is „mélyreható” következményei lesznek. Ugyanakkor féltette is az agresszort:
„Ha Oroszországot vissza akarják nyomni középhatalmi státuszba, az az egész világon gazdasági lejtmenetet fog okozni.”
Ifjabb Lomnici Zoltán, a CÖF-CÖKA szóvivője a békevágy jegyében arról elmélkedett, hogy „a baloldal 1989 előtt és az után is a magyar emberek érdeke ellen politizált, és kizárólag a saját érdekeit nézte, most pedig fegyvereket küldenének Ukrajnába, amivel fenyegetnék Magyarország biztonságát”. Továbbá, hiányolta, hogy „nem volt nürnbergi pere a kommunista bűnöknek".
Fricz Tamás politológus, a CÖF-CÖKA kuratóriumi tagja azt hangoztatta:
„A Békemenetnek szó szerint is békemenetnek kell lennie.”
Stefka István újságíró viszont békétlenségről számolt be, mert szerinte „Magyarországot kétféle veszély fenyegeti: keletről a háború, nyugatról pedig a globalizmus, liberalizmus, amely be akarja kebelezni a hagyományaihoz ragaszkodó országokat”.
Bencsik András, a Demokrata című hetilap főszerkesztője előre „Magyarország cselekvő hőseinek” nevezte a Békemenet részvevőit, akik – szavai szerint – azt szeretnék, hogy „a szeretet és az összefogás ereje” érvényesüljön. Azért mindenkit figyelmeztetett:
„Az április 3-ai választáson élet és halál között kell választani.”
Mint azt a Népszava megírta, a Békemenettel szinte párhuzamosan az ellenzék, az Egységben Magyarországért március 15-én 15 órakor, a Műegyetem rakparton tartja „kormányváltó” nagygyűlését az ellenzék a nemzeti ünnepen.
Orbán Viktor a Kossuth téren mond beszédet március 15-énKomplett békemenet-szettet árulnak 4500-ért a legfanatikusabb Orbán-rajongóknak március 15-re