Lemondott kedden Marta Temido portugál egészségügyi miniszter, miután széles körben bírálták azon döntését, hogy ideiglenesen bezárja a sürgősségi szülészeti szolgálatokat – írja a Reuters.
A nyári szabadságolások idején kialakult orvoshiányra hivatkozott lépés különösen a veszélyeztetett terhes nők számára kockázatos, mert hosszú utakat kell megtenniük távoli kórházakba, ha ellátásra van szükségük. Emiatt a tárcavezetőt éles bírálatok érték az ellenzék részéről, és az intézkedések ellen a helyi önkormányzatok is tiltakoztak.
Temido lemondására órákkal azután került sor, hogy olyan hírek jelentek meg, miszerint egy várandós nőnek szombaton leállt a szíve és meghalt, miután a lisszaboni Santa Maria főkórházból mentővel szállították át egy másik fővárosi kórházba.
Az egészségügyi minisztérium közleménye szerint Temido azért döntött a távozás mellett, mert „rájött, hogy már nincsenek meg a feltételei a hivatalban maradáshoz”. Antonio Costa miniszterelnök elfogadta minisztere lemondását, egyben megköszönte eddigi munkáját, kiemelten a COVID-19 elleni sikeres oltási kampány megszervezését.
Az egészségügyi miniszter ilyen gyors lemondása, felelősségvállalása Magyaroroszágon nem csak azért nem lehetséges, mert ilyen tárcavezető nincs, feladatait jelenleg Pintér Sándor belügyminiszter látja el. Az évtizedes az orvoshiány és a sokkal régebb óta nehézséggel küszködő egészségügy idén nyáron szintet lépett, és a szülészetek bezárása, szüneteltetése, a kismamák, a vajúdó nők utaztatása szinte folyamatos, de ezekért felelős továbbra sincs.
Mától kezdve nem lehet szülni a Mohácsi Kórházban, helyette el kell menni a csaknem 50 kilométerre lévő PécsreNégy napig nem lehet szülni az UzsokibanMár a szolnoki kórházban sem fogadnak szülésre anyákat