Szerkesztőségünk is megkapta a Színház és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájának doktoranduszai, doktorvárományosai és doktorjelöltjeinek Rátóti Zoltán rektorhoz írt nyílt levele,amelyben hangsúlyozták: nem tudják, milyen érdekeket szolgál az intézkedése, amellyel Karsai Györgyöt, a Doktori Iskola vezetőjét állásából indoklás nélkül és azonnali hatállyal felmentette, az azonban biztos, hogy nem a Doktori Iskoláét és nem a hallgatókét.
Mint lapunk elsőként hírül adta, Rátóti Zoltán péntek délelőtt megszüntette Karsai György munkaviszonyát, és a rektor indoklás helyett annyit mondott: „nem tartozom magyarázattal.”
„Nem tartozom magyarázattal” - Kirúgták az SZFE Doktori Iskolájának vezetőjétA doktoranduszok a nyílt levelükben úgy fogalmaztak:
„Súlyosan méltatlannak és felelőtlennek tartjuk mind az eljárást, mind a döntést, mellyel a Doktori Iskola további sorsát veszélyezteti.” A levélben megállapították, hogy a döntés mögött csakis személyes indokok állhatnak és egyetlen megoldásként azt kérik az egyetem vezetőjétől, hogy vonja vissza a döntését.
Mindeközben a színházi szakma és az értelmiség több tagja elítélte Rátóti Zoltánt. Közleményt adott ki a Színházi Kritikusok Céhe elnöksége. Mohácsi János rendező nyilvános Facebok-posztjában „kirúgóembernek” tituláta az SZFE jelenlegi rektorát, aki őt egyszer szintén elbocsátotta, amikor egy vidéki színházat igazgatott. Mohácsi János nem tartott igényt Rátóti magyarázatára, hiszen rendezőként a szándékok soha nem érdekelték, csakis a tények.
„Mindezzel csak azért fárasztok mindenkit, mert gyötör a gondolat, hogy szavaim miatt fejlődött a kirúgóember oda, hogy úgy merje érezni, hogy Karsai Györgynek nem tartozik magyarázattal. Pedig – tanulva a garnitúrától, amellyel annyira rokonszenvezik, hogy egy közülük – hazudhatott volna valami elegánsat, pusztán azért, hogy olybá tűnjék, embernek tartja a kirúgott Karsai Györgyöt” – írta a rendező.
Gábor György filozófus szintén nyilvános Facebook-bejegyzésben reagált. Szavai szerint ma olyan országban élünk, ahol egy Rátóti Zoltán kidobhat a munkahelyéről egy Karsai Györgyöt. „Gyuri néhány hónap múlva tölti be a hetvenedik életévét, akkor úgyis nyugdíjba kell mennie, de ennek a Rátóti nevű rendszerkegyelt Mefisztónak fontos volt már most elbocsátani és kísérletet tenni Gyuri megalázására” – jellemezte a helyzetet Gábor György. A konklúziója padig az alábbi volt: „Rátóti önmagát alázta meg, egészen a sárga anyaföldig és még tovább: a nem tényező Rátóti így próbált tényezővé válni, de ez sosem szokott sikerülni.”