Karsai György lapunk kérdésére elmondta, hogy Rátóti korábban jelezte neki, hogy találkozni szeretne vele. Kérdezte, mivel készüljön, mire a rektor annyit válaszolt, erre nem kell készülni. Ezek után Rátóti Zoltán egy egyoldalú, indoklás nélküli felmondást adott át neki, amit nem írt alá. Karsai kérte, a rektor indokolja a döntését, mire beszámolója szerint Rátóti úgy válaszolt: „nem tartozom magyarázattal.”
Karsai György 1996-tól tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, hivatalosan 2014 óta vezeti a Doktori Iskolát, vagyis az intézmény doktori képzését. Karsai György jövőre lesz hetvenéves.
Rátóti Zoltán 2020 augusztusában – akkor még az SZFE frissen megválasztott kuratóriumi tagjaként – egy interjúban arról beszélt, hogy a kormány által kierőszakolt egyetemi „modellváltás” a lehetőségek bővülése, ami az intézmény autonómiáját féltők állításával szemben „nem egy fenyegető állapot sem a hallgatók, sem a tanárok felé.” Karsai György nyílt válaszlevelében többek között arra emlékeztette Rátótit, hogy Vidnyánszky és köre hívatlanul érkezett az SZFE-re.
Ezek után 2020 szeptemberében Vidnyánszky Attila az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta a klasszika-filológusról: „Karsai Györgynek én nem fogom soha tudni elmagyarázni, hogy mi a nemzet, meg a haza, meg a kereszténység, mert alkalmatlana arra, hogy befogadja azt, amit én gondolok. A gondolkodása ebben a tekintetben kizárólagos és kirekesztő”.
A Doktori Tanács akkor közleményben tiltakozott a Nemzeti Színház igazgatójának beszédmódja ellen. Gábor György filozófus szerint a Nemzeti Színház főigazgatója „olyan módon zsidózta le Karsai Györgyöt, ahogy zsidózni csak a legprimitívebb keretlegények szoktak.” Neves keresztény értelmiségiek – Karsai György barátaiként – ugyanakkor nyílt levelükben úgy fogalmaztak, az SZFE-t fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöki tisztét is betöltő Vidnyánszky nem antiszemita megjegyzést tett, hanem „valószínűleg csak nem jutott eszébe a vita hevében, hogy nemzetietlenséggel, a kereszténység iránti ellenségességgel a harmincas években a magyarul érző és gondolkodó zsidó értelmiséget vádolták.”
Később Vidnyánszky Attila azt nyilatkozta, szándékosan félreértelmezték szavait.
Nem szabad szó nélkül engedelmeskedni - interjú Karsai GyörggyelAz SZFE tájékoztatása
A Népszava megkeresésére az SZFE megerősítette értesülésünket, ám a felmondást lapunknak sem indokolták meg. Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük az SZFE válaszát:
„A Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora, mint a munkáltatói jogkör gyakorlója 2022. augusztus 26. napján megszünteti Karsai György professzor úr munkaviszonyát. Karsai György magyar klasszika-filológus, színháztörténész, irodalomtörténész, egyetemi tanár munkáját, melyet hosszú éveken át végzett Egyetemünkön. Karsai György 1996-tól antik színháztörténet tanárként, majd 2003-tól egyetemi tanárként oktatott Egyetemünkön, ahol később a Doktori Iskola vezetője lett. Egyetemünk vezetése további szakmai sikereket és jó egészséget kíván Karsai György professzor úrnak.”
Az SZFE Doktori Iskola hallgatóinak és doktorjelöltjeinek nyílt levele Rátóti Zoltánhoz
“Tisztelt Rektor úr,
nem tudjuk, milyen érdekeket szolgál mai intézkedése, mellyel Karsai György tanár urat, a Doktori Iskola vezetőjét állásából indoklás nélkül és azonnali hatállyal fölmentette, az azonban biztos, hogy nem a Doktori Iskoláét és nem a hallgatókét.
Azt külön ízléstelennek tartjuk, hogy az egyetem honlapján jókedélyű posztban búcsúzik Karsai tanár úrtól néhány órával ezután.
Súlyosan méltatlannak és felelőtlennek tartjuk mind az eljárást, mind a döntést, mellyel a Doktori Iskola további sorsát veszélyezteti.
Karsai György a Doktori Iskolát a hallgatók és a tudomány iránti legmagasabb fokú elkötelezettséggel vezeti, ezért nyilvánvaló a számunkra, hogy csak személyes ellenérzés állhat az indoklás nélküli elbocsátás hátterében, ez pedig elfogadhatatlan. Tehát az egyetlen lehetséges megoldásnak a mai döntés visszavonását látjuk.
Ezt kérik Öntől
a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájának doktoranduszai, doktorvárományosai és doktorjelöltjei”