;

önkormányzatok;Szekszárd;államosítás;átvállalás;veszteségek;víziközmű-cégek;

- Szekszárdon is államosíthatják a helyi víziközművet

Az állami tulajdonú közműcég átvállalja a veszteségeket, a települések cserében ingyen átruházzák a részesedéseiket.

Átadná az államnak Szekszárd a helyi vízszolgáltatóban lévő részesedését, vagyis Tolna megye székhelyének önkormányzata „a helyi vízszolgáltató zökkenőmentes működésének biztosításáért részt kíván venni az állami integrációs programban” – erről csütörtökön zárt ülésen határozott a megyei jogú város közgyűlése.

Gábor Ferenc szekszárdi jegyző az ülés után az állami hírügynökségnek nyilatkozva arról beszélt, hogy „a képviselők csaknem mindegyikének támogatásával fogadták el“ azt a szándéknyilatkozatot, amelynek értelmében az önkormányzat részt kíván venni a Nemzeti Vízművek Zrt. (NV) által koordinált integrációs folyamatban. Szekszárdon egyébként a fideszes Ács Rezső a polgármester, míg a testületben szűk többsége az Éljen Szekszád nevű egyesület keretében az ellenzéknek van.

A város jegyzőjének ismertetése szerint  az önkormányzat többségi tulajdonában álló, Szekszárdon és további több mint félszáz Tolna megyei településen szolgáltató Egyesült Regionális Önkormányzati Víziközmű Zrt. (ERÖV) hatékonyabb hosszú távú működéséért határoztak így a képviselők.

A szolgáltató a növekvő költségei miatt veszteségessé vált, a településeknek pedig dönteniük kell, finanszírozzák-e ezeket a veszteségeket vagy átadják részesedésüket az államnak, amely vállalatán keresztül garantálja a szolgáltatás biztonságát, a társaság működőképességének fenntartását

– hangzott az „önkéntes” döntés magyarázata.

Gábor Ferenc szerint a többi, az ERÖV-ben részesedéssel rendelkező településen már megszülettek a hasonló döntések, a városi közgyűlés pedig egy későbbi közgyűlésen az önkormányzat várhatóan már arról dönt, hogy az állami tulajdonú NV-re ruházza át részesedését az ERÖV-ben.

Amint arról augusztus közepén a Népszava is beszámolt, a kormány rövid úton kényszerhelyzet elé állította a településeket: nem kaphatnak támogatást az energiaválsággal küzdő önkormányzati vízművek, csak ha átadják tulajdonukat az államnak. A gyakorlatilag állami zsarolási folyamat terveit lapunk már több mint egy éve megszellőztette.

A legújabb tervek szerint a rapid államosítást akár már idén novemberig le is zavarnák, amire van esély, ugyanis Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke, Tab fideszes polgármestere kollégáinak írt levelében kifejtette: „ nem maradt más választásuk, adják át a vízművagyont a feladatokkal együtt az államnak”.

A romatelepen egy-két havonta látnak fura autókat, benne hallgatag, nagydarab alakokkal, az önkormányzatnál viszont nem tudnak feszültségről a településen. Riport.