Az Orbán-kormány Európai Uniót támadó kommunikációja ellenére az EU megítélése Magyarországon is hasonló, mint más tagországokban. Az azonosulás az EU-val még a jobboldaliak körében is magas az országban – derül ki a Republikon Intézet elemzéséből, amelyet az Eurobarometer hat országban felvett adatai alapján készített.
Elemzésükben visegrádi országok (Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia) a hagyományosan EU-párti Románia, valamint az EU-alapító Hollandia válaszadóinak a véleményét vizsgálták meg. A legpozitívabb EU-képpel a román és a lengyel megkérdezettek bírnak, Magyarország Hollandiával együtt a középmezőnyben található.
A 2021-es adatok szerint nincs lényeges különbség a bal-, a jobboldali és a magukat középre helyező válaszadók között abban, hogy mennyien gondolják magukat az EU polgárának. Nagyobb a különbség ugyanakkor abban, hogy jó irányba haladnak-e a dolgok az EU-ban. A baloldaliak 59 százaléka ért ezzel egyet, míg a középen állóknak csak 45 százaléka, amely arány a jobboldaliak 52 százalékától is elmarad. Utóbbi egy általánosabb politikaellenes attitűddel magyarázható. A baloldaliak 60 százalékának összességében pozitív képe van az EU-ról, a középen állók és a jobboldaliak körében azonban kisebbségben vannak az EU-ról pozitív képet kialakítók.
Novák Katalin: ne zsaroljon bennünket az Európai Unió a minket megillető pénzekkelÖsszességében az EU megítélése Magyarországon hasonló tendenciát mutat, mint más vizsgált országokban, ez pedig az EU-ról szóló magyar kormányzati narratíva korlátaira mutat rá.
Varga Mihály válasza a történelmi forintgyengülésre: Brüsszel