Az ukrán nemzet újjászületett február 24-én hajnali 4 órakor – fogalmazott a függetlenség napja alkalmából az ukrán néphez intézett beszédében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Mint ismert, Oroszország 2022. február 24-én hajnali 4 órakor indította meg az Ukrajna elleni inváziót. Zelenszkij ezzel kapcsolatban úgy értékelte: az ukránok egységbe tömörültek, és ennek köszönhetően új nemzet jött a világra. „Nem született, hanem újjászületett” – hangsúlyozta.
„Mindenki megváltozott, valaki másodszor született meg, valaki pedig eltűnt, eltűnt mint ember, személyiség, állampolgár, hazafi vagy mint ukrán állampolgár” – fogalmazott az elnök.
„Többé nem állunk egymás útjában. Választottunk. Van, aki Mariupolt, van, aki Monacót” – mondta Zelenszkij.
Az elnök szerint február 24. miatt tettekkel kellett megerősíteniük a szavakat. „Ezen a napon gyakorlatilag megtartottuk a második összukrajnai népszavazást. Ismét – a fő kérdés. Ismét – a döntő válasz. De ezúttal nem a szavazólapon, hanem a lélekben és a lelkiismeretben kellett »igent« mondani. Nem a szavazóhelyiségekbe, hanem a sorozóbizottsághoz, a területvédelemhez, az önkéntesekhez, az információs műveleti csapatokhoz kellett menni, vagy egyszerűen mindenkinek kitartóan és lelkiismeretesen a saját helyén kellett dolgoznia, teljes erővel, egy közös cél érdekében” – hangsúlyozta.
Zelenszkij megfogalmazása szerint míg korábban arról beszéltek, hogy a háborúnak a béke fog véget vetni, most már azt mondják, hogy a győzelem.
„Nem fogunk kölcsönös megértésre törekedni terroristákkal. Bár értjük az orosz nyelvet, amelyet állítólag megvédeni jöttek ide. És megöltek több ezer embert, akiket állítólag megvédeni jöttek ide”
– fogalmazott.
Zelenszkij beszédében kitért arra, hogy a Donyec-medence és a Krím is Ukrajnáé, és semmilyen áron sem fogják visszaadni.
Nem akárki, még Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök is üdvözölte az ukrán népet a függetlenség napja alkalmából - derül ki a belarusz elnök honlapján megjelentetett közleményből.
Lukasenka úgy fogalmaz,
„meggyőződése, hogy a jelenlegi »ellentmondások« nem tudják lerombolni az őszinte jószomszédi kapcsolatok több évszázados alapját a két ország népe között”.
„Belarusz továbbra is kiáll az összhang megőrzése és a kölcsönös tiszteleten alapuló baráti kapcsolatok minden szinten való előmozdítása mellett” – írja.
A belarusz elnök "békés eget, toleranciát, bátorságot, erőt és sikert" kívánt az ukrán népnek a "méltó élet helyreállításához".
Kedves kívánságok azután, hogy az orosz csapatok egy része Belarusz felől indult meg Ukrajnába az invázió kezdetét követően.
Ukrajna 1991. augusztus 24-én kiáltotta ki függetlenségét, az erről szóló nyilatkozatot az 1991-es összukrajnai népszavazáson a szavazók több mint 92 százaléka erősítette meg.
Mint arról mi is beszámoltunk, a függetlenség napja miatt orosz támadások fokozott veszélyétől tartanak.
Orosz támadásoktól tart az ukrán függetlenség napja miatt Washington is, ismét sürgeti állampolgárait, hogy hagyják el az országotUkrajna különösen kegyetlen orosz támadástól fél, de készül a nemzeti ünnepreMegtiltottak minden tömegrendezvényt az ukrán fővárosban