;

Oroszország;atomerőmű;robbanások;Zaporizzsja;Krím;katonai bázisok;orosz-ukrán háború;

Lőszerraktárak égnek augusztus 16-án, a megszállt Krím-félszigeten.

- Robbanásokról számoltak be a frontvonalaktól távoli orosz katonai támaszpontok közelében és Oroszországban

Az Enerhoatom pedig pénteken újabb figyelmeztetést adott ki egy készülőben lévő „széles körű provokációról” az orosz erők részéről a Zaporizzsja Atomerőmű ellen.

Robbanásokról számoltak be a frontvonalaktól távoli orosz katonai támaszpontok közelében és Oroszországban is – jelentette a Reuters hírügynökség.

A beszámolók szerint robbanások voltak a Krím félszigeti Belbeknél található légi támaszpont közelében, amely Szevasztopoltól – itt található az orosz Fekete-tengeri Flotta székhelye – nem messze helyezkedik el.

A félsziget túlsó végén található Kercsnél szintén fénybe borult az ég egy hatalmas, Oroszországba vezető híd közelében, ám ez az orosz fél szerint légvédelmi tűz volt.

Oroszországban két települést kellett kiüríteni az Ukrajnával határos Belgorodi területen található lőszerraktárnál kitört robbanások után.

Orosz tisztségviselők beszámolója szerint személyi sérülés nem történt. Közölték továbbá, hogy

drónokat lőttek le Belbeknél és Kercsnél, egyúttal megerősítették, hogy elrendelték két település evakuálását Belgorodban.

Carl Bildt volt svéd miniszterelnök Twitter-oldalán felvételt tett közzé, amelyen az éjszakai égboltot beborító hatalmas lángok és füst látható, miközben légi sziréna szól. A felvétel állítólag Belbeknél készült.

Az ukrán fél beszámolója szerint számos csapást mértek az orosz vonalak mögötti célpontokra a déli Herszon megyében, egyebek között a Kahovkai-víztározónál található hídra, amely a Dnyipro folyó nyugati partjához vezető egyik utolsó utánpótlási útvonala az oroszoknak.

Az ukrán erők a múlt hónap óta a Nyugat által küldött korszerű fegyverekkel mér csapást az orosz vonalak mögötti célpontokra. A Reuters azonban megjegyzi, hogy a Krím félszigeten és a Belgorodi területen található helyszínek túl vannak a hatótávolságán azoknak a fegyvereknek, amelyeket a Nyugat állítása szerint az ukránok rendelkezésére bocsátottak.

Ukrajna azt reméli, hogy a frontvonalak mögötti orosz célpontok elleni csapásokkal, az utánpótlási vonalak elvágásával a maga javára fordíthatja a háború menetét.

Mindeközben az Enerhoatom pénteken újabb figyelmeztetést adott ki arról, hogy állítása szerint az orosz erők „széles körű provokációra” készülnek a Zaporizzsja Atomerőmű ellen. Az ukrajnai atomerőműveket működtető állami vállalat szerint mindezt azért, hogy erre hivatkozva leválasszák az erőművet az ukrán villamosenergia-hálózatról, és megpróbálják rákötni a Krím hálózatára. Moszkva visszautasítja, hogy demilitarizált övezetet hozzanak létre az erőmű környékén, amelyet állítása szerint az ukrán erők ágyúznak.