Ukrajna;atomerőművek;állami vállalat;orosz csapatok;Zaporizzsja régió;orosz-ukrán háború;

- Az ukránok elvágják az áramvezetékeket, ha az oroszok megpróbálják rákötni a Zaporizzsja Atomerőművet a Krím hálózatára

Az Enerhoatom vezetője, Petro Kotyin állítása szerint már a kezdetektől fogva azt kérték, hogy hozzanak létre demilitarizált zónát az atomerőmű és környékének területén.

Az ukrán erők elvágják az áramvezetékeket abban az esetben, ha az oroszok megpróbálják rákötni a zaporizzsjai atomerőművet a Krím hálózatára – derül ki az interjúból, amelyet Petro Kotyin, az ukrajnai atomerőműveket működtető Enerhoatom állami vállalat elnöke adott az RBK-Ukrajina ukrán hírportálnak.

Úgy gondolom, hogy ez lesz a helyes döntés Ukrajna szempontjából – elvágni a vezetékeket, amelyeket (az oroszok) megpróbálnak átkötni. Úgy gondolom, hogy fegyveres erőink szükség esetén készek lesznek ezt megtenni – jelentette ki Petro Kotyin.

A kérdésre, miszerint ki irányítja és ellenőrzi éppen az Európa legnagyobbjának számító zaporizzsjai atomerőművet, az Enerhoatom vezetője azt mondta, hogy az ukrán személyzet és az Enerhoatom ellenőrzi az atomerőmű tevékenységét, üzemeltetését, nukleáris és sugárbiztonságát, az orosz csapatok pedig az erőmű területét ellenőrzik, és ők felelnek a fizikai biztonságért. Petro Kotyin állítása szerint az erőmű területén körülbelül 500 orosz katona és Roszatom körülbelül 15 fős személyzete tartózkodik állandóan, igaz, utóbbiak időnként váltogatják egymást.

Azzal kapcsolatban, hogy alkalmaztak-e erőszakot az atomerőmű munkatársaival szemben, Petro Kotyin azt állította, hogy az oroszok agyonverték az erőmű búvárját, Andrij Honcsarukot, továbbá több golyót eresztettek egy karbantartóként dolgozó munkatársba, aki csodával határos módon túlélte az esetet. Az Enerhoatom vezetője nem nevezte meg az okokat.

A Zaporizzsja Atomerőmű környékének aláaknázásával kapcsolatos hírek hitelességét firtató kérdésre válaszul Kotyin azt mondta, arról van tudomásuk, hogy az oroszok aláaknázták az erőművel határos Kahovkai-víztározó partvidékét.

A kérdésre, hogy miért változott meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) látogatásával kapcsolatos álláspont (korábban sem az ukrán energiaügyi minisztérium, sem az Enerhoatom nem erőltette, hogy NAÜ-misszió érkezzen a térségbe), az Enerhoatom vezetője azt válaszolta, hogy bár radikális döntésnek tűnik, de

már a kezdetektől fogva azt kérték, hogy hozzanak létre demilitarizált zónát az atomerőmű és környékének területén.

Petro Kotyin szerint a fő biztonsági problémát az orosz csapatok jelenléte jelenti, és nem tudják szavatolni a NAÜ-misszió tagjainak biztonságát.

Kim Dzsongun állítólag el is kapta a fertőzést.