emberkereskedelem;letartóztatás;Pest vármegye;kiskorúak;építési vállalkozó;

Képünk illusztráció

- Kiskorúakat dolgoztatott szinte rabszolgaként a Pest megyei építési vállalkozó, most letartóztatták

A gyanúsított az ország keleti részéből gyakorlatilag éhbérért, tucatjával toborozta a szegénysorsú, kiszolgáltatott helyzetű fiatalokat.

Tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberkereskedelem bűntette miatt nyomoz a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság az ellen az építési vállalkozó ellen, aki több mint egy éven át alacsony munkabérért, megengedett munkaidőn túl, embertelen körülmények között alkalmazott tizenéveseket – derült ki a bírósági portálon megjelent közleményből. A férfi letartóztatásáról szerdán döntött a Budakörnyéki Járásbíróság nyomozási bírája.

A gyanúsított a keleti országrészben toborzott szegény sorsú, kiszolgáltatott helyzetben élő fiatalokat, akikkel többnyire segédmunkákat, takarítást, munkaeszközök szállítását végeztette, jogszerűtlenül. Volt olyan be nem jelentett „munkavállaló”, aki még tizenöt éves sem volt. Sokszor hetente hatszor 10-12 órát dolgoztak, időnként éjszakai műszakot is el kellett látniuk, szállásolásuk pedig egy koszos és igénytelen hely volt. Mindezért a fiatalok munkanaponként 11-12 ezer forint bért kaptak. Egyszerre 10-15 sértett, kéthetes ciklusokban dolgozott.

A nyomozás adatai szerint ugyan a fiatalok szabadon mozoghattak és bármikor hazatelefonálhattak, azonban „brigádvezetőjük” egy több elfogatóparancs hatálya alatt álló férfi volt. Az illegális foglalkoztatásra azután derült fény, hogy 2020 júliusában egy konfliktus során az egyik kiskorútól elvették a telefonját, a tizenéves azonban elszökött, végül sikerült a szüleinek hazatelefonálni, akik aztán értesítették a rendőrséget.

A most elrendelt letartóztatás az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2022. szeptember 17-ig tart. Az ügyészi indítvány alapján hozott döntés szerint a kényszerintézkedés a bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlya, a várható büntetés nagysága, az 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés miatt indokolt. Továbbá fennáll a gyanúsított esetében a szökés, elrejtőzés veszélye, és feltehető, hogy a terhelt szabadlábon hagyása esetén újabb szabadságvesztéssel büntetendő cselekményt követ el. A döntést az ügyész tudomásul vette, a gyanúsított és a védője fellebbezett ellene, így a végzés nem végleges, de végrehajtható.

Elege volt a társadalmi rendszerből és az életből annak a 45 éves férfinak, aki éppen egy hónapja zúzta be a helyi polgármesteri hivatal bejáratát, és rongálta meg a berendezést.