Görögország;megfigyelés;

- Gondolatbűn

Az izraeli fejlesztésű,  Pegasus nevű szoftverről már sokat hallhattunk, hiszen idehaza újságírókat és másokat is megfigyeltettek vele. Most azonban egy új, androidos mobiltelefonokra telepíthető programról cikkeznek, különösen a görög lapok: a Predatorról. Ezt Észak-Macedóniában fejlesztették ki, s bár nem annyira „okos”, mit a Pegasus - rá kell klikkelni egy fertőzött oldalra irányító linkre, és az fertőzi meg a telefont -, de alapvetően ugyanazt tudja mindkét program.

A különbség, hogy Görögországban hatalmas botrány keveredett a megfigyelésből. Még akár Kiriakosz Micotakisz kormánya is bajba kerülhet, mert az ügy rámutat, hogy még a demokrácia őshazájában is vannak gondok a demokratikus alapértékek tiszteletben tartásával. Mindez persze nem ment könnyen: már áprilisban kiderült, hogy két újságírót megfigyeltek a szoftverrel, ám akkor a kormányzat megpróbálta  hiteltelenné tenni a megfigyelteket. Csakhogy miután fény derült arra, hogy egy ellenzéki, szocialista európai parlamenti képviselőnek is Predatort telepítettek a telefonjára, már kezdett kínos lenni az ügy a kormány számára. Napról napra álltak elő újabb leleplezésekkel az oknyomozó oldalak.

A kormány mindent tagadott és arra célozgatott, hogy olyan szoftverről van szó, amit bármely magánszemély vagy egy külföldi állam is megvásárolhat. Kimondatlanul arra utaltak, hogy Törökország állhat az ügy mögött. Aztán persze kiderült, szó sem volt külföldi szálról, a helyi titkosszolgálat állt a megfigyelés mögött. Micotakisz kormányfő ugyan bocsánatot kért, de most már a szocialista pártot vádolja: „folyamatosan napirenden akarja tartani a témát, hogy politikai előnyökhöz jusson”.

Mégis, mit tegyen, akit lehallgattak? Maradjon csendben? Úgy tűnik, ragadós ez a hozzáállás: gondolkodni veszélyes, a legjobb, ha mindenki ugyanazt gondolja, mint a kabinet.