Európa;Magyarország;MNB;infláció;kockázatok;Virág Barnabás;

Képünk illusztráció

- Az MNB becslése szerint az év végéig akár 20 százalék körüli is lehet a gyorsuló infláció

Virág Barnabás jegybanki alelnök nem kertelt, a rezsiárak emelése miatt szeptemberben meglódulhat a pénzromlás üteme.

Nagyon nagy egy globális recesszió kialakulásának veszélye, speciális viharzóna felé halad a világ és Európában őszre szupercella-jelenség várható – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában szerdán Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke szerint az infláció az év végéig eltérő mértékben, de emelkedő pályán halad majd a kontinensen és Magyarországon is. Hazánkban, húzta alá, a legutóbbi inflációs adat megfelelt az MNB várakozásainak, a 16,7 százalékos maginfláció azonban kicsit magasabb volt, mint amire számítottak. A korábbi, kedvezőbb becslésekre rácáfolva az alelnök úgy vélekedett, még korai arról beszélni, hogy az inflációs hegymenetnek a végén járnánk sem Európában, sem nálunk, és a pénzromlás mértéke legfeljebb az év végén vagy a jövő év elején kezdhet lassú mérséklődésbe. 

A rezsiárak emelkedése önmagában 3 százalékot ad hozzá az inflációhoz a jegybank becslése szerint. Ha ezt csak hüvelykujjszabályként hozzáadják a legutóbbi 15-16 százalékos inflációs várakozáshoz, akkor máris 18-19 százalékos drágulási ütem látszik

– fogalmazott.

Virág Barnabás az MNB inflációs becslését ismertetve, közölte: itthon kiemelten számolni kell az aszályhelyzettel, amely a kelet-közép-európai régióban ősztől újabb áremelkedési hullámot indíthat el épp azon termékeknél, amelyek már így is az egyik legnagyobb mértékben drágultak. A másik hatás a rezsiárak emelkedése a legutóbbi kormányzati intézkedés miatt, ami a szeptemberi számlákban jelenik majd meg, és újabb lökést ad az inflációnak.

A jegybank szerint befolyásolhatja még a helyzetet az élelmiszerek drágulása és a globális piacokon kialakuló nyersanyagárváltozás.  Az alelnök hozzátette, az infláció mértéke egyébként nem azonos mértékű Európa országaiban, hanem kelet felé növekszik. Ugyanis „virtuális vasfüggöny” alakult ki: Kelet-Euróbában 13-17, a balti országokban 20 fölötti az infláció, Nyugat-Európában is magas, de jelenleg „csak” 8-9 százalék.

Sikerült megnyertni a négy évre szóló keretszerződést.