Az MVM listája szerint egy átlagos hűtőszekrény naponta 2 kWh áramot fogyaszt, egy „antik darab” sokkal többet. Ha valaki három órát tölt a számítógép mellett, az elfogyaszt még egyet, ha két órán át vasal, újabb egyet, ha tévézik úgy hat órán át, az is egy kilowattóra, de egy négytagú család heti szennyesének kimosása már nem fér bele a keretbe, ahhoz kellene 10. Augusztus elsejétől ugyanis egy napra 6,9 kWh kedvezményes áram jut azoknak, akik előre fizetős kártyás mérőórát használnak, e fölött nekik is piaci árat kell fizetni.
Nem tudom, hogy számolták ki, hogy egész évre pont 2523 kWh áramot vásárolhatnak a kártyások, tehát a napi fogyasztásuk nem érheti el a hetet, de az biztos, hogy a való élethez nem sok köze van az eredménynek. Csak a görcsölés látszik rajta, mert a kormányzati ukázt még a szolgáltatók is nehezen tudták emberi nyelvre fordítani, nemhogy a legszegényebbek és az albérletben élők követni tudták volna, mit kell tenniük.
Jelenleg 134 ezer háztartásban a villanyóra, 13 ezerben pedig a gázóra feltöltőkártyával működik. Jelentős részüket az ország több mint kétezer szegregátumában élő majdnem 300 ezer ember használja, így jut áramhoz a velük élő 120 ezer gyerek is. Ha valaki azt kérdezi, hogy lehet így tanulni, élni, nincs jó válasz. Ahogy arra sem, egy 2019-es kutatás miért mutatott ilyen riasztó számokat, miközben hivatalosan 2010-ben „csak” 1633 telepet azonosítottak az országban.
Az Orbán-kormány kitüntetett figyelmének köszönhetően tehát egyre több a gettó, és így 2022 nyarán kijelenthetjük: ez így is marad. A lényeg, hogy pontosan tudjuk, minden energiaszámla narancsszínű sávban tartalmazza az üzenetet: „Magyarország Kormánya az átlagfogyasztásig rezsicsökkentett díj alkalmazását írta elő”. Erről van rendelet. Hogy hogyan éljék túl az előttünk álló telet a kártyások és az eddigi sima számlafizetők, azt még nem tudni. Ahhoz is energetikai és számlavezetési tanfolyamot kellene szervezni lehetőleg tíz fős kiscsoportokban, hogy a leginkább segítségre szorulók megértsék, mi történik velük, s mit kellene tenniük.