Hétfőn, Szingapúrban kezdte meg ázsiai körútját az amerikai szövetségi képviselőház elnöke.
A tervek szerint a demokrata Nancy Pelosi ellátogat Malajziába, Dél-Koreába és Japánba. Eközben széles körben találgatások zajlanak, hogy megáll-e Tajvanon, moha ez nem szerepel a programban. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian azt mondta, hogy „durva beavatkozás lenne Kína belügyeibe", ha az amerikai politikus Tajvanra látogatna, és figyelmeztetett, hogy ez „nagyon komoly fejleményekhez és következményekhez” vezetne. „Szeretnénk még egyszer elmondani az Egyesült Államoknak, a kínai hadsereg soha nem lesz tétlen és Kína határozott válaszokat és erős ellenlépéseket fog tenni szuverenitásának és területi integritásának védelmében” – fogalmazott. Arra a kérdésre, milyen lépésekről lehet szó, azt felelte,
„kivárjuk, oda merészkedik-e, és akkor meglátjuk”.
Peking úgy tekint az amerikai politikusok tajvani látogatására, mint a sziget függetlenségpárti táborának küldött bátorító jelzések. Washingtonnak nincsenek hivatalos diplomáciai kapcsolatai Tajvannal, de az amerikai törvények kötelezik, hogy biztosítsa a sziget önvédeleméhez szükséges eszközöket. Egyébként a republikánus Newt Gingrich volt az utolsó házelnök, aki Tajvanon járt 1997-ben. Szu Cseng-cang tajvani miniszterelnök nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Nancy Pelosi csütörtökön látogatást tesz-e, mint ahogy azt a helyi média találgatja. „Minden külföldi vendéget meleg fogadtatásban részesítünk, aki országunkba érkezik” - mondta el újságíróknak nyilatkozva Tajpejben. Shi Yinhong, a pekingi Renmin Egyetem nemzetközi kapcsolatok professzora szerint ugyan erős pekingi ellenlépéseket váltana ki egy ilyen vizit, de nem számít arra, hogy ez nagyobb katonai konfliktust eredményez. Kína Tajvant saját területének részének tekinti, és soha nem mondott le az erőszak alkalmazásáról, hogy ellenőrzése alá vonja a szigetet. Tajvan elutasítja Kína szuverenitási igényeit, és azt állítja, hogy csak a nép dönthet a sziget jövőjéről.
Joe Biden amerikai elnök a múlt héten azt nyilatkozta, a hadsereg álláspontja szerint „nem volna jó ötlet”, ha Nancy Pelosi Tajvanra menne - olvasható a Reuters összefoglalójában.
Hszi Csin-ping figyelmeztette Bident: ne játsszon a tűzzel Kína háborút indít, ha Tajvan kikiáltja függetlenségét