;

üzemanyag;autó;cég;hatósági ár;

- Az Orbán-kormány odavágott a céges autósoknak is, de az érvei zavarosak

Mivel az ország egyetlen üzemanyag-finomítója karbantartásra leáll, az Orbán-kormány a céges autósokat is kivonta azok köréből akik literenként 480 forintos hatósági árton tankolhatnak. A kabinet szerint a lépés visszacsábíthatja a február végén levonuló üzemanyag-importőröket. A jogosultak most csak az ország vésztartalékaiból kapnak dízelt.

Szombat déli hatállyal a kormány – a személyszállító taxik kivételével - a céges autókat is kivonta a 480 forintos üzemanyagárra jogosultak köréből – jelentette be a rendkívüli Kormányinfó 11 órás kezdése után néhány perccel a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely. Ezen túlmenően a miniszter – valamint részben az új szabály is – emlékeztetett, hogy a márciusi, illetve májusi rendeleteknek megfelelően, a külföldi rendszámú autók, - a mezőgazdasági gépek kivételével - a 7,5 tonnánál nehezebb, magyar rendszámú gépjárművek, illetve a különböző tárolóedényekkel érkezők változatlanul nem jogosultak a literenkénti 480 forintra.

A kormány érvelése ugyanakkor némiképp zavaros, illetve esetenként valótlan.

Gulyás Gergely – Hernádi Zsolt Mol-vezér péntek késő délutáni sajtónyilatkozatára hivatkozva – a lépést azzal indokolta, hogy a Mol halaszthatatlan karbantartás miatt leállítja az országot eddig teljes egészében ellátó százhalombattai finomítóját. Lapunk felhívta a miniszter figyelmét, hogy Hernádi Zsolt néhány hete még a finomító 65 százalékának leállását vetítette előre, egyszersmind hozzátéve, hogy hasonló munkálatok végeztével pozsonyi egységük július harmadik felében ismét üzembe áll. Bár Gulyás Gergely ragaszkodott ahhoz, hogy a finomító leáll, felhívta a figyelmet a folyamat szakaszosságára is. Ilyképp a karbantartás időtartama sem ismert, bár az akár egy hónap alatt is befejeződhet. Később sajtóirodája – a Moltól bekért friss adataik alapján – arról tájékoztatta lapunkat, hogy egyelőre a finomítónak a 60 százaléka állt le.

Gulyás Gergely – szintén a Mol-vezér szavaira hivatkozva – úgy fogalmazott, hogy a finomító leállása miatt kieső kínálatot vagy behozatalból, vagy a Mol saját, illetve az ország biztonsági készleteiből kell fedezni. Hernádi Zsolt ugyanakkor többször emlékeztetett arra, hogy a 480-as nagykereskedelmi árkorlát február végi bevezetése után az addig a piac 30 százalékát képviselő üzemanyag-importőrök egyszerűen levonultak, mert ilyen áron nem érte meg nekik a magyarországi értékesítés. (Bár a korábban a hazai piac 14-18 százalékát ellátó OMV ebbéli irányváltásáról ellentmondásosak a hírek, az osztrák olajcég behozatala a schwechati finomítójukban történt, június eleji robbanás óta teljesen megszűnt.)

A százhalombattai finomító karbantartása okozta hiány részbeni pótlására a kormány augusztustól 184 millió liter gázolajat szabadít fel az ország biztonsági készleteiből – jelentette be a kancelláriaminiszter. Ez a biztonsági gáz- és nyersolaj-készletek negyede. 

Kérdésünkre a miniszter úgy fogalmazott, hogy reményeik szerint ez a finomító újraindulásáig fedezi a 480-as jogosultak igényeit.

(A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyilvántartása szerint tavaly augusztusban 331 millió liter gázolaj fogyott. Kérdés, ennek mekkora hányadát képviselik a magánautósok, a taxisok és a mezőgazdasági gépek. Mindazonáltal a hétvégén megjelent első becslések szerint a céges autók aránya számottevő.) Felvetésünkre Gulyás Gergely úgy vélte, az importőröket visszacsábíthatja, hogy a biztonsági készletekből ellátott közlekedőkön kívüliek már csak piaci áron tankolhatnak. (A Holtankoljak kimutatása szerint péntek óta a piaci benzinár 693, a gázolajé pedig 738 forint.) Szakértők ennek kapcsán felhívták a figyelmünket, hogy az OMV alapvetően nem ezért, hanem schwechati finomítója - legalább őszig eltartó – javítása miatt nem szállít, ellenben akár a Mol is vállalhatná a hiányzó üzemanyag-mennyiség behozatalát.

Időközben Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete alelnöke Facebook-oldalán felhívta a figyelmet, hogy míg a sajtótájékoztatón magánautósokat említettek kedvezményezettként, addig a rendelet ugyane címen már „természetes személy által üzemeltetett járművet” említ, ami nem feltétlenül jelent tulajdonlást.

Gulyás Gergely tolmácsolta a nemrég alakult „energetikai törzs” e heti ülésének fő üzenetét is, miszerint a rendkívül magas tőzsdei árak miatt „le kell jönni a gázról”. Ennek megoldásaként például azt javasolta, hogy aki tud, árammal fűtsön. Emellett a kormány kiemelt szerepet szán a fatüzelésnek, így az állami erdőgazdaságokat fokozottabb kitermelésre, illetve egyes közintézményeket – kisebb iskolákat – fatüzelésű kazánok beüzemelésére kértek, aminek költségeit az állam fedezi. Igaz, farezsicsökkentést vagy faárstopot változatlanul nem terveznek. Emellett – amiként azt már néhány hete bejelentették – fokozzák a mátrai lignit kitermelését és szorgalmazzák az ezzel üzemelő Mátrai Erőmű mihamarabbi újraindulását. Kérdésekre a miniszter úgy vélte, megújuló energiás – így főképp napelemes – megoldások is kiválthatják az „átlagfogyasztás feletti” gázhasználatot. Felvetésünkre, miszerint a gázhasználat-csökkentés megoldásaként túlnyomórészt környezetszennyező megoldásokat javasolnak, ellenben e tárgyban egyetlen szóval említette az energiahatékonyság-növelést, rögzítette: a kormány ezt is célul tűzte ki, csak a programok még kidolgozás alatt állnak. (Szakértők szerint a Fidesz-KDNP-kabinet 2010-es választás győzelmük óta a lakosság körében egyetlen érdemi energiahatékonysági támogatási programot sem indított.)

Kérdésünkre leszögezte: ha a hazai gáztárolók októberre megtelnek, a tél során egy esetleges – bár a háború árnyékában nem kizárható – teljes orosz gázzár sem tenné szükségessé a háztartások fogyasztásának korlátozását.

Felvetésünkre, miszerint a kormánykommunikáció miért a „háborúban” és az „elhibázott brüsszeli politikában” látja a magas gázárak fő okát, miközben például a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Központ szerint a fő ok az orosz gázszállítások mesterséges csökkentése, Gulyás Gergely úgy vélte: Moszkva márpedig a háború miatti uniós kereskedelmi korlátozások miatt fogja vissza a kínálatot. Bár a kutatók szerint az oroszok már tavaly nyáron, tehát jóval a háború előtt már csökkentették a szállításokat – ezzel megemelve az árakat –, a miniszter úgy fogalmazott: az akkori, kétszeres-háromszoros árak a háború tovagyűrűző hatásai nyomán mára nyolc-tízszeresükre nőttek.

Ugrik a lakossági rezsi

Megszorítás Mától évi 1729 köbméteres fogyasztás felett a lakosság hatósági gáztarifája a jelenlegi, köbméterenként körülbelül 101 forintos szintről 732 - októbertől pedig 752 - forintra nő. Bár a kedvezmény szempontjából mindenkinél az augusztus 1-je és a következő év július 31-e közötti fogyasztást figyelik, az éves elszámolás időpontja változatlanul egyedi. Bár a havi átlag számításáról nem állnak rendelkezésre pontos tájékoztatások, az éves átlagból egy hónapra eső, 144 köbméteres átlag és az attól esetleg elmaradó havi felhasználás különbsége az ennél nagyobb fogyasztású hónapokban hozzáadódhat a kedvezményesen elszámolt mennyiséghez. Így a hétszeres tarifát csak az éves keret túllépése után alkalmazzák. Villamos energia esetén évi 2523 kilowattóra (kWh) fogyasztás felett a nappali áram jelenlegi, kWh-nként körülbelül 36 forintos lakossági díja 70,1, az éjszakaié pedig a mostani, mintegy 23,1 forintról 62,9 forintra ugrik. Ez esetben - a szintén csak félhivatalos tájékoztatások szerint - az egy hónapra eső, 210 kWh-s határ feletti fogyasztást már az adott hónapban megemelt tarifán számlázzák. Ugyanakkor, ha az éves elszámolás során kiderül, hogy a szolgáltató az év során többet számlázott megemelt áron az augusztus 1-je és a következő év július 31-e közötti fogyasztás, illetve a 2523 kWh-s határ különbségénél, úgy a különbség visszajár. Szakértők szerint most sok felhasználó módosíthatja jelenlegi, diktálásos, havi átalány- vagy hőmérsékletfüggő számlázási módját. A tarifa-váltásra tekintettel a lakossági energiaszolgáltatást végző, állami MVM augusztus 5-ig minden háztartási fogyasztója számára rendkívüli mérőállás-diktálási lehetőséget biztosít. Az egy mérőn lévő, többgenerációs családi házak a kedvezőbb tarifák elérése érdekében alakuljanak társasházakká, amit a kormányhivatalok soron kívül intéznek - közölte egy kapcsolódó kérdésre a kormányinfón Gulyás Gergely.

.

Miklós László energetikai szakértő, korábbi MSZP-képviselő szerint a lakossági villamos energia drágítása szükségtelen, mivel annak jó részét a változatlanul olcsó Paksi Atomerőműben állítják elő.