;

populisták;koronavírus;fake news;

- Túszejtő politikusok

A neves olasz író, filozófus, a 2016-ban elhunyt Umbero Eco mondta egy ízben: az emberek azért hajlamosak elhinni az összeesküvés-elméleteket, mert a legkézenfekvőbb magyarázatok elfogadása „sokszor fájdalmat okoz nekünk”. Kisebb a fájdalom, ha a rosszat rákenjük valamilyen kreált ellenségre. Ez létrehoz egy összetartó közösséget, ami kiváló szavazóbázist jelenthet.

A minap három európai egyetem hat országban végzett felmérést az összeesküvés-elméletek társadalmi fogadtatásáról. A tanulmány szerint átlagban tíz százalék a szkeptikusok és 29 százalék a kétkedők aránya. Magasabb az arány az alacsonyabb iskolai végzettségűek körében. Az elemzés megállapította: a mindenben valami összeesküvést vélők jelentik a populista pártok legjelentősebb bázisát.

A felmérés során 12 ezer olasz, brit, ír, német, norvég és lengyel állampolgárt kérdeztek. A tudományban nem bízók 10 százaléka beoltatni sem volt hajlandó magát a koronavírus ellen, őket a halottak milliói sem győzték meg. A legtöbben arra hivatkozva utasítják el a vakcinát, hogy túl gyorsan fejlesztették ki, következésképpen nem lehet kellőképpen biztonságos.

Különösen súlyos következményekkel jár, ha az összeesküvés-elméleteket maguk a politikusok gerjesztik. Az pedig még veszélyesebb, ha egy megbízhatatlan, nem szavahihető politikai vezető szemenszedett hazugságokkal befolyásolja az embereket. Donald Trump például nemcsak heves kampányt folytatott a járvány tombolása közepette a hidroxi-klorokin mellett, de állítása szerint be is szedett belőle. Hogy ez tényleg így volt-e, nem tudjuk, hiszen elnöksége alatt a szakértők 30573 hazugságát vagy – mondjuk így – „félreérthető” állítását számlálták össze, de már 2020 májusában kimutatták, hogy a malária elleni szer csak ront a Covid-fertőzöttek halálozási arányán.

Mégis, az amerikai republikánusok támogatói körében kimagaslóan nagy a tudományt sarlatánságnak tartók aránya. A párt kiválóan ért ahhoz, hogy álhírekkel mossa az emberek agyát. Egy válságos állapotban lévő amerikai röviddel a halála előtt is csak azt ismételgette: ez az egész vírus egy hazugság.

A populista politikusok felismerik, hogy hatnak az emberek pszichéjére, s e kétes módon szerzett népszerűségükkel visszaélnek. Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) vezetője is ezt tette 2021 szeptemberében, amikor azt állította: a Hume Alapítvány igazolta, hogy a házi gyógymódok drasztikusan csökkentik a koronavírussal fertőzöttek halálának esélyét. Apró szépséghiba, hogy ez az alapítvány nem tudományos, hanem magánjogi társaság, vezetője pedig egyetlen tudományosan elfogadott tanulmányt sem közölt. De Boris Johnson még hivatalban lévő brit kormányfő sem megy a szomszédba hamis állításokért: egy ízben azt mondta, azért dönthettek gyorsan a Pfizer vakcina elfogadásáról, mert kilépett az ország az Európai Unióból. Amiből persze egy szó sem igaz.

Most csak a politikusok tudománytalan hazugságait vettük górcső alá, de ez csak a jéghegy csúcsa. Ezek a hazudozó politikusok viszont a hamis állításaikkal túszul ejtik a társadalom egy részét.