Eszkalációval fenyegetik politikai ellenfeleiket Muktada asz-Szadr befolyásos síita hitszónok hívei, akik szerdán átmenetileg elfoglalták a bagdadi parlament épületét. Az aznapi roham annak szólt, hogy az Irán-barát síita Koordinációs Keretszövetség pártjai előzőleg bejelentették: Mohammed Sía asz-Szudáni egykori munkaügyi minisztert szeretnék felkérni a kormányalakításra. A jelölés elleni tiltakozásul ezrek szállták meg Bagdad megerősített védelmű úgynevezett “zöld zónájában” található törvényhozást, ahol akkor épp egyetlen képviselő sem tartózkodott. A biztonsági erők nem tanúsítottak jelentősebb ellenállást. A tüntetők később, Szadr kérésre önként elhagyták az épületet. “Meghallották az üzeneteteket, terrorizáltátok a korruptakat” - írta Twitteren a hitszónok, amikor távozásra szólította fel szimpatizánsait.
A feltűnő akció csak ízelető volt, a Safak iraki hírportálnak a Szadrista mozgalom egy magas rangú vezetője jelezte: ha a Koordinációs Keretszövetség megkísérli megválasztani az elnököt vagy megszavazni Szudáni kormányfőségét, akkor ülődemonstrációt rendeznek és a polgári engedetlenség további eszközeihez folyamodhatnak. A szerdai megmozdulás nyilvánvalóan erődemonstráció volt, az Irak szuverenitásáért elkötelezettnek mutatkozó Szadr az utcáról akarja sakkban tartani az általa korruptnak tartott Irán-barát pártokat és kompromisszumot kikényszeríteni a tavaly októberi választások óta tartó politikai bénultság feloldására. A síita hitszónok ezért is vonult ki júniusban a parlamentből, és ezért utasította a választáson győztes pártja képviselőit mandátumuk visszaadására. Játszmája azonban - ahogyan azt lapunk előzőleg is megállapította - robbanékonnyá teheti a helyzetet, különösen Núri el-Máliki volt miniszterelnök polgárháborús víziójának fényében.
“Pusztító háború küszöbén áll Irak, amelyből senki sem kerül ki sértetlenül” - jelentette ki az egykori kormányfő a neki tulajdonított, utóbbi hetekben kiszivárgott hangfelvételek egyikén. Azt is hozzátette, hogy a konfliktust csak az állíthatja meg, ha legyőzik Szadrnak és szövetségeseinek a politikai projektjét. Egy másik, nemrég napvilágot látott hanganyagon azt fejtegeti, hogy a britek összeesküdtek, hogy Szadrot megtegyék az iraki síiták vezetőjévé, hogy aztán meggyilkolhassák őt és visszaállítsák a szunnita muszlimok uralmát az országban. Máliki ugyan tagadja, hogy a felvételeken ő hallható, ám azok hitelességében mégis kevesen kételkednek, így megjelenésük fokozta a feszültséget. Tovább borzolta a kedélyeket, hogy a volt miniszterelnök szerda este a parlament megszállását követően fotót tett közzé, amelyen géppuskával a kezében, felfegyverzett, katonai ruhába öltözött férfiak gyűrűjében látható.
Habár az elmúlt napok arra utalnak, hogy valós kockázata van annak, hogy elszabadul a politikai erőszak Irakban, azt sem szabad elfelejteni, hogy egyik félnek sem érdeke a nyílt konfrontáció. A szerdán éppen Bagdadba látogató Iszmáil Gáni iráni kémfőnök az AP értesülései szerint arra kérte a Koordinációs Keretszövetség politikusait, hogy ne provokálják Szadrt.