Lungo Drom;Farkas Flórián;NAV;

- Nem talált gyanús körülményt az adóhatóság a Lungo Drom gazdálkodásában

A NAV Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatósága semmiféle gyanús körülményt nem talált a Lungo Drom gazdálkodásában. Igaz, nem is nagyon keresett - tudta meg lapunk.

Lapunk június végén írt arról, hogy roma politikusok feljelentést tettek a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészségnél: beadványukban a kormánypárti cigány szervezet megszüntetését kezdeményezték. Állításuk szerint ugyanis átláthatatlan a Lungo Drom működése és gazdálkodása, Farkas Flórián elnök egy személyben hozza meg a szervezetet érintő döntéseket, százmilliós tételekkel nem számolt el, nem tesz eleget jogszabályi kötelezettségeinek. 2017-től kezdődő időszakra a Lungo Drom nem nyújtott be pénzügyi beszámolót. A bíróság honlapján elérhető legutóbbi beszámoló a 2016-os évre vonatkozik, és ez is csak 2021 novemberében érkezett meg.

Az ügyészséghez benyújtott feljelentés a Lungo Drom Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség „felszámolását, törlését, jogutód nélküli megszüntetését” indítványozta. Az aláírók között van Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) egyik elnökhelyettese: ő a Phralipe színeiben szerzett mandátumot, de elmondása szerint formailag még mindig nem zárták ki a Lungo Dromból. A csatlakozók közül ketten ma is a Lungo Drom képviselői az ORÖ-ben.

Az ügyészségnél tart a feloszlatást kezdeményező kérelem elbírálása. Az ügyészség egyúttal a beadvány egy példányát – „figyelemmel arra, hogy az tartalmát tekintve részben feljelentésként volt értékelhető” – elküldte a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező nyomozó hatósághoz, a NAV Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatóság Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Vizsgálati Osztályához.

Új fejlemény, hogy a NAV bűnügyi igazgatósága elutasította a „számvitel rendjének megsértése bűntett” elkövetésének gyanúja miatt tett feljelentést,

„mivel a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény”.

Az adóhatóság szerint a beadvány tartalma alapján nem merült fel a gyanú, hogy a Lungo Drom Országos „könyvelését hiányosan, vagy hibásan készítették volna el, illetve hogy ezzel összefüggésben a szervezet vagyoni helyzetének az áttekintése meghiúsult volna”. Az elutasító határozat szerint a vagyoni helyzet áttekintésének meghiúsítása akkor állapítható meg, ha a számviteli törvényben foglalt kötelezettségek sorozatos megsértése olyan helyzetet teremt, amelyben a szervezet tevékenysége áttekinthetetlenné, megismerhetetlenné, illetve hozzáférhetetlenné válik. A beadvány azonban „maga állapítja meg, hogy a szervezet elnöke utoljára 2021. november 18. napján tett eleget beszámolási kötelezettségének”.

Utóbbi megállapítás valószínűsíti, hogy az adóhatóság érdemben nem is próbált foglalkozni az üggyel, ha mégis, akkor félreértette a feljelentésben foglaltakat. Abban ugyanis nem az áll, hogy Farkas Flórián 2021 novemberében eleget tett beszámolási kötelezettségének. Megismételjük azt, amit cikkünk elején írtunk:

a beadványban az olvasható, hogy a legutóbb, 2021 novemberében benyújtott beszámoló a 2016-os évre vonatkozik. A 2017-től kezdődő időszakról a Lungo Drom nem nyújtott be pénzügyi elszámolást. 

A jelek szerint az adóhatóságnak ez elkerülte a figyelmét.

Az elutasító határozat kézhezvétele után Lakatos Oszkár tiltakozó levelet írt Polt Péternek. Az ORÖ elnökhelyettese arra kéri a legfőbb ügyészt, hogy a pénzügyi és számviteli törvények megsértése miatt indítson nyomozást. Javasolja a nyomozó hatóságnak, hogy ne kifogásokat keressen, hanem nyomozzon. Lakatos Oszkár nem látja az igazságszolgáltatás függetlenségét és elszántságát, szeretné, ha Polt Péter meggyőzné ennek az ellenkezőjéről.

Még egy hónapja sem létezik, de máris döntöttek a Nemzeti Közlekedési Központ (NKK) bezárásáról – tudta meg a Népszava.