;

menekültek;olasz választás;Matteo Salvini;

- Menekültekkel riogat Salvini

Az olasz pártok a szeptember 25-én esedékes parlamenti választásra készülnek. Ha hinni lehet a jobboldali vezető politikusai mostani kijelentéseinek, akkor mind Silvio Berlusconi, a Forza Italia vezetője, mind a populista Ligát irányító Matteo Salvini elfogadná miniszterelnöknek az Olasz Testvéreket (FdI) irányító szintén populista politikust, Giorgia Melonit.

A kormányválság óta készült felmérések megerősítik azt a korábbi trendet, amely szerint folyamatosan erősödik a két élen álló párt, az FdI és a balközép Demokrata Párt (PD). Előbbi talán gyorsabban gyarapítja híveinek táborát, de egyelőre inkább fej-fej mellett halad a két tömörülés. Enrico Letta, a PD vezetője a kisebb, uniópárti tömörülésekkel akar közös blokkot létrehozni a választásra, azt remélve, hogy így majd biztosan az élre tud kerülni, bár ez még nem jelentené azt, hogy kormányt is tudna alakítani.

Az Olasz Testvérek erősödése azonban rossz hír Salvininek. Nem csak azért, mert búcsút inthet miniszterelnöki reményeinek, hanem mert képtelen megállítani a lejtőre került pártját. Az FdI-t különösen magasan látó SWG ügynökség például már csak 12,2 százalékon mérte a Ligát. Salvini ezért még inkább jobbra fordul és a menekültválsággal riogatja honfitársait. Ez a stratégia egyszer már bevált, most azonban azért nem valószínű, hogy működni fog, mert Meloni is hasonszőrű politikus, hasonló ideológiával.

Salvini jövő héten Lampedusa szigetére, Olaszország legdélibb földközi-tengeri „előőrsére” utazik. A 350 menekültre tervezett befogadóközpont ismét túlzsúfolt, körülbelül 1900 ember tartózkodik itt, sok a nő és a kisgyermek. Jó két héttel ezelőtt a római belügyminisztérium már elrendelte a tábor kiürítését, és Szicíliába szállíttatta a menekülteket. Salvini bejelentette, ha a jobbközép szövetség hatalomra kerül, a Liga „megakadályozza az ellenőrizetlen érkezéseket”. Salvini 2018 júniusától 2019 szeptemberéig tartó belügyminiszteri hivatali ideje alatt elrendelte az ország összes kikötőjének lezárását a lélekvesztő csónakokon az ország partjaihoz ért menekülteket szállító hajók előtt.

Salvini azzal vádolja párton kívüli utódját, Luciana Lamorgese belügyi tárcavezetőt, hogy nem lép fel kellő határozottsággal az illegális bevándorlás ellen. Mivel jelenleg szinte szélcsend van a Földközi-tenger középső részénél, különösen sok menekülthajó teszi meg a veszélyes utat Észak-Afrika partjaitól észak felé. Hétfő óta mintegy 900 menekült érkezett Lampedusára, többnyire kisebb hajókon. Szombaton az olasz parti őrség 674 embert, főként szíriai és egyiptomi fiatalembereket mentett ki egy teljesen túlzsúfolt halászhajóból, és vitte őket a szicíliai Messina kikötőjéhez. A fából készült csónakból öt ember holttestét emelték ki, akik az átkelés során szomjan haltak. Az Orvosok Határok Nélkül "Geo Barents" nevű mentőhajója 52 lomentett emberrel a fedélzetén várja, hogy valamely olasz kikötőhöz irányítsák. A "Sea Watch 3" német mentőhajó 439 tengeri vészhelyzetben lévő menekültet vett fel a fedélzetére az elmúlt napokban, az SOS Méditerranée "Ocean Viking" nevű hajóján pedig 387 ember tartózkodik. A belügyminisztérium adatai szerint az év eleje óta csaknem 37 ezer menekült kötött ki Olaszországban, miután átkeltek a Földközi-tengeren. Ugyanebben az időszakban 2021-ben 27 ezer, egy évvel korábban pedig 12 ezer volt a számuk. 

Lengyelországban sosem volt annyira magas az uniós tagság támogatóinak aránya, mint most - derült ki a CBOS ügynökség felméréséből.