Rendkívüli állapotot hirdetett szerdán a szlovák kormány a Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban a Sajó folyó miatt, amelybe hónapok szennyezett víz ömlik az Alsósajóban található, bezárt Siderit vasércbányából – derül ki a TASR szlovák állami hírügynökség tájékoztatásából.
A szerdai kormányülésen hozott döntés értelmében Ján Budaj környezetvédelmi miniszternek elemzést kell készítenie a legjobb módszerekről, amelyekkel helyreállítható a folyó eredeti állapota. A korábbi kormányfő, jelenleg pénzügyminiszter Igor Matovič a szennyezésmentesítéshez szükséges források elkülönítésében működik együtt, míg Richard Sulík gazdasági miniszter további intézkedéseket hagy jóvá a továbbra is fennálló szennyezés csökkentése érdekében.
A térségbe kedden látogató Zuzana Čaputová elnök úgy fogalmazott,
„a Sajó egy halott folyó, amely (jelenlegi állapotában) szó szerint megöli Gömör turisztikai potenciálját”.
Rámutatott arra, hogy
egyetlen élőlény sem maradt életben a szennyezett vízben.
„Sajnálatos módon közel öt hónap alatt semmi sem valósult meg abból, amit meg kellett volna tenni” – jelentette ki Čaputová, a teendők között említve a szennyezés forrásának megállítását és a szennyezésmentesítési munkálatok elvégzését. Üdvözölte azonban Budaj kezdeményezését arról, hogy rendkívüli állapot bevezetését javasolja a kormánynak a következő napi ülésen.
Arról korábban mi is beszámoltunk, hogy a Sajóba február óta ömlő szennyezett bányavíz ökológiai katasztrófát eredményezett.
Ökológiai katasztrófa: kipusztítja a Sajó élővilágát a vasszennyezés