Podcast;

- Zöld ügyek a háborús retorika helyett

Az utóbbi évek elhibázott, neoliberális gazdaságpolitikája, a tüntetések, illetve a fiatalabb korosztályok politikai aktivitása – Lenti Attila politológus szerint ez vezetett el ahhoz, hogy az ország történetében először baloldali elnököt választottak nemrég Kolumbiában. Pedig a problémákat sokáig el tudták fedni azzal, hogy fegyveres konfliktus van.

Dél-Amerikában már beszélhetünk baloldali hullámról, amelyet megelőzött egy kiterjedt tüntetéshullám 2019-2020-ban, majd a kolumbiai elnökválasztás előtt Bolíviában, Argentínában, Chilében és Peruban is baloldali kormányok kerültek hatalomra – mondta az Új Egyenlőség eheti podcastjában Lenti Attila politológus, aki csaknem másfél évtizeden át élt a dél-amerikai országban. Mint kifejtette, míg a többi országban kevésbé meglepő a baloldal győzelme, addig Kolumbiát évtizedek óta jól beágyazott oligarchák által irányított jobboldali pártok vezették, és a baloldalnak nem volt még lehetősége vezetni az országot. E trendet a politológus szerint várhatóan hamarosan Brazília is erősíteni fogja: a baloldal jelöltje, Luiz Inácio Lula da Silva magasan vezeti a közvélemény-kutatásokat az októberi elnökválasztás előtt.

Több tényező is szerepet játszott abban, hogy Kolumbia történetében először baloldali jelölt, Gustavo Petro nyerte az elnökválasztást a múlt hónapban: egyrészt a korábbi, Santos-kormány által elindított békefolyamat (a gerillaszervezetekkel kötött megállapodások) jelentős változásokat hozott a politikai kultúrában, másrészt az elmúlt négy évben a gazdasági válság hatására a jobboldal hitelessége és támogatottsága jelentősen csökkent. A problémákat sokáig el lehetett fedni azzal, hogy fegyveres konfliktus van a gerillákkal, harcok zajlanak, ám az utóbbi időben már középpontba kerülhettek olyan kérdések, mint a korrupció, a környezetvédelem, az erdők megőrzése, a klímaváltozás, vagy épp az oktatás és az egészségügy helyzete – tette hozzá.

Lenti Attila szerint fontos volt Gustavo Petro integráló képessége is: sikerült olyan politikusokat és szakértőket maga mellé állítania, akik nem feltétlenül baloldali érzelműek, de olyan tudással és tapasztalattal rendelkeznek (például a kampánystratégia kialakításában), amelyek jelentős szerepet játszottak a történelmi győzelemben.

A frissen megválasztott elnök számára a klímaváltozás és környezetvédelem kérdése, valamint ezzel összefüggésben az energiapolitika minden kétséget kizáróan kiemelt területek lesznek. A korábbi kizsákmányoló gazdasági szisztémával szakítva olyan irányvonalat fog képviselni, amelyben hangsúlyos szerephez jut a fenntarthatóság és a biológiai sokféleség megőrzése – mondja a politológus. Emellett az adórendszer reformja, valamint a multinacionális cégek és az osztalékok megadóztatása is a várható kulcsintézkedések közé tartoznak. Mindezek mellett az oktatás, a kutatás-fejlesztés és az egészségügy radikális reformja is a fontos célok között vannak.

Mivel Petro kormányában liberális és konzervatív szereplők is helyet kapnak, felmerül a kérdés, mennyire szükséges az új elnöknek engedményeket adni a zöld-baloldali elképzeléseiből. Lenti Attila szerint az országban jelentősen meggyengült a jobboldal, valamint a nem baloldali miniszterek (például a konzervatív külügyminiszter vagy a jobbközép oktatási miniszter) is szükségét látják a rendszerszintű reformoknak, így a politikai elképzelések jelentős részét várhatóan meg tudja valósítani az új kolumbiai kormány.

Nem csak Olaszországban, hanem egész Európában megkönnyebbüléssel fogadták, hogy meggondolta magát Mario Draghi olasz miniszterelnök és nem mondott le.