;

jogalkotás;hiba;kata;átalányadó;Novák Katalin;

Egy vélemény a „jogalkotásról” az egyik múltheti tüntetésen

- Még egyet ütött a hatalom a megélhetési válságba sodort, egy hete tüntető katásokon

A könyvelők szakmai szervezete szerint egy durva jogalkotási hiba miatt csak év elejétől visszamenőleg választható majd az átalányadózás.

A kisvállalkozások kedvezményes adózási formáját százezrek számára megszüntető Orbán-kormány nem bízott semmit a véletlenre: alig száradt meg Novák Katalin köztársasági elnök aláírása és pecsétje a parlamenten rekordgyorsasággal áterőltetett törvényen, az még kedd éjjel megjelent a Magyar Közlönyben.

A kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény ellen már egy hete zajlanak a tüntetések Budapesten és immár országszerte, miközben a jogszabály preambulumát, vagyis bevezető szövegét, elképesztő cinizmussal fogalmazták meg:

Az Országgyűlés abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés záloga és egyben a társadalmi jólét forrása az értékteremtő munka, ugyanakkor elismerve annak fontosságát, hogy indokolt a legkisebb gazdasági teljesítményű, saját termékeikkel, szolgáltatásaikkal közvetlenül a lakosságot kiszolgáló egyéni vállalkozások adózási feltételeinek javítása az igazságos közteherviselés követelményeinek megfelelően.

A 24.hu arról is ír, hogy Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) egyébként még hétfő este közleményt adott ki, mert szerintük durva hiba maradt az új katatörvényben. Bár a hoppon maradt, a megélhetési válság szélére sodort katások közül most sokan gondolkodnak azon, hogy szeptembertől átalányadózásra térnek át, ez a szakmai szervezet szerint ettől az időponttól nem választható.

A lap idézi a közleményt, amely rámutat a durva jogalkotási hibára, amely szerint – minden más kormányzati kommunikációval szemben – nem is adóévre, hanem 2022. évre vonatkozna az átalányadó visszamenőleges választása. Az MKOE hozzátette, az észrevételt már szombat éjjel eljuttatták emailben a Sándor-palotába, de választ nem kaptak rá.

A „gránitsziládságú” alaptörvényt immár tizenegyedszerre módosíthatják.