;

járvány;COVID-19;

- Gyorsan terjednek az új variánsok

Újra emelkednek a megbetegedések száma világszerte, bár az esetek nagy részében a tünetek enyhék, vagy közepesek. Az Európai Unió egészségügyi szervezetei második emlékeztető koronavírus-oltást javasolnak.

Messze van még a koronavírus-járvány vége, a 2022 márciusában bekövetkezett megbetegedési csúcs, majd az azt követő esés után, most már öt egymást követő héten növekednek a fertőzésszámok – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz genfi sajtótájékoztatóján kiemelte: a vírusra továbbra is figyelmet kell fordítani nemzetközi szinten. A WHO vészhelyzeti bizottságának járványügyi értékelése kapcsán Gebrejeszusz úgy fogalmazott, a Covid-19 továbbra is globális egészségügyi vészhelyzetnek minősül. Az eseteket az Omikron alvariánsai - a BA.4 és a BA.5 - okozzák, mivel azonban a felmérések, a tesztelések, nyomonkövetések száma alábbhagyott, nehéz az új megbetegedések jellemzőit és az ellenintézkedések hatását kideríteni. Nem fejlődtek megfelelően a diagnosztikai, kezelési és vakcinázási módszerek sem. A vírus gyakorlatilag szabadon terjed, és az országok nem tudják hatásosan kezelni azokat a terheket, amiket ez rájuk ró. Nincs összhang a Covid-19 kockázatának elfogadása terén a tudományos közösségek, a politikai vezetők és a hétköznapi emberek között sem - állapították meg a WHO szakemberei. Mivel növekszik a vírus miatt kórházban ápoltak száma, a WHO-főigazgató szerint a kormányoknak ismét alkalmazniuk kell a – például a maszkviselésre, a szellőztetésre és a kezelési eljárásokra vonatkozó – már jól bevált járványügyi rendelkezéseket és módszereket. A vakcinák életek millióit mentették meg, ezért fontos, hogy a kormányok a leginkább veszélyeztetett közösségekre összpontosítsanak, megtalálják a be nem oltottakat, illetve, hogy elérjék a nyájimmunitást jelentő 70 százalékos átoltottságot.

Covid világszerte

A fertőzésszámok tehát, ha nem is meredeken, de újra emelkednek világszerte. Kínában a nagyon szigorú “zéro-Covid-politika”, a minden egyes megbetegedés nyomonkövetése van érvényben, de ennek ellenére a lezárások nem hozták meg az eredményt a BA.4 és BA.5 variánsok miatt, sőt az ott megjelent új Omikron variáns, a BA2.75 tovább növeli a bizonytalanságot. Japánban kedden 76 ezer Covid-beteget regisztráltak, több, mint kétszer annyit, mint egy héttel korábban, ebből 11 541 volt új megbetegedés, utoljára márciusban voltak ilyenek a mutatók. Az ország belépett a járvány hetedik szakaszába, de a kormány szerint új, mozgást korlátozó intézkedésekre nincs szükség. Indiában keddről szerdára 16 906 új megbetegedést észleltek, 24 óra alatt 45 haláleset történt. Az állami kórházakban 15-étől ingyenessé tették az emlékeztető oltást. Németországban a BA.5 variáns uralkodik az új megbetegedések okozójaként. A német pártok között közben arról folyik a vita, hogyan egyeztethetők össze a megszorító intézkedések és a személyes szabadsághoz való jogok. Franciaországban szerdán 126 új haláleset és 182 006 új megbetegedést jelentettek az elmúlt 24 órában. Itt is ajánlott a negyedik, emlékeztető oltás a 60 éven felülieknek, továbbá azoknak, akiknek probléma van az immunrendszerével és azoknak, akik idősek otthonában laknak. Az Egyesült Királyságban tegnap átlépte a 200 ezret a járvány kezdete óta a betegségben meghaltak száma: azokat is ideszámolják, akiknél a fő ok az új koronavírus volt, és azokat is, akiknek halálához valamilyen módon hozzájárult. A szigetországban a megbetegedések fő okozója most az Omikron BA.2 variáns. Ausztriában is beindult a járvány, az elmúlt napokban tízezer fölött járt már a napi új fertőzöttek száma, 12-én 114 637 covidos volt az országban. 

Tekintettel a koronavírus-fertőzöttek növekvő számára, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már nemcsak a 80 év feletti, hanem a 60-79 éves korosztály és a veszélyeztetett csoportok tagjainak is javasolja az mRNS-vakcina második emlékeztető adagjának felvételét – közölte az Európai Bizottság. A második emlékeztető oltásokat azoknak lehet beadni, akik az előző emlékeztető adagot legalább 4 hónapja kapták meg, és közülük is azokat kell elsőbbségben részesíteni, akik több mint 6 hónappal ezelőtt vették fel az előző emlékeztető dózist. Az mRNS koronavírus elleni vakcinák közé a Pfizer/BioNTech, és a Moderna vakcinája tartozik. Az engedélyezett oltóanyagok továbbra is nagyon hatékonyak az újonnan megjelenő koronavírus-variánsok okozta fertőzéssel kapcsolatos kórházi kezelések, a súlyos megbetegedések és a halálesetek számának csökkentésében – közölte az EMA és az ECDC.

Az elmúlt hét összesített adatai szerint 8036 új koronavírus-fertőzöttet igazoltak Magyarországon, ezzel a járvány kezdete óta 1 940 824-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma - írja a hivatalos kormányzati tájékoztatási portál. Az ezt megelőző héthez képest jelentős, 70 százalékos növekedés látszik az új fertőzöttek számában. Ezzel a járvány kezdete óta összesen 1 940 824 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. 35 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 46 696 főre emelkedett. Jelenleg 628 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 16-an vannak lélegeztetőgépen. Mint írják: a kormány továbbra is biztosítja az oltás lehetőségét. A kórházi oltópontokon pénteken 14 és 19 óra között várják a vakcinát felvenni kívánókat időpontfoglalással vagy akár anélkül is. Emellett az oltás továbbra is kérhető a háziorvostól, házi gyermekorvostól. 

Egyértelmű, hogy itt van a koronavírus-járvány hatodik hulláma - ezt mondta az ATV Híradónak Kökény Mihály. A korábbi egészségügyi miniszter szerint ez abból is látszik, hogy egyetlen hét alatt több mint 50 százalékkal nőtt az új fertőzöttek száma. Pusztai Erzsébet infektológus azt mondta, hogy a mostani vírus az omikron újabb variánsa, ami gyorsan terjed, de ritkán okoz súlyos betegséget. Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón arra kérdésre, hogy az emelkedő számok tükrében lesznek e újabb korlátozások, és elrendelik-e újra a maszkviselést azt válaszolta: "Semmi szükség nincs ezekre. Az emelkedés olyan minimális, hogy nagyon örültünk volna ezeknek a számoknak több héttel ezelőtt".

Nyilvánosságra hozta a NASA a James Webb űrteleszkóp első felvételeit. Az esemény jelentőségét mutatja, hogy az egyik legelső, hivatalosan teljes értékű képet Joe Biden, amerikai elnök mutatta be hétfőn a Fehér Házban.