Ha megnézzük a reálgazdaságot, akkor azt látjuk, hogy körülbelül a 15 százaléka a munkavállalóknak ma már katás. Következésképpen kikerüli azt a szabályozási rendszert, ami fönntartja az állam működését, tehát a társadalombiztosítási járulék, szja területét, és azt gondoltuk, hogy ezen mindenképpen változtatni kell - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Parragh László példaként azt hozta fel, nem szerencsés, ha például egy nagy nemzetközi cég vezérigazgatója a prémiumot úgy veszi fel, hogy december elsején bejelentkezik katába és 50 ezer forintos közteher mellett veszi fel a jövedelmét, megkerülve azt az adóterhet, amit mások megfizetnek. Arra a kérdésre, hogy létezik-e számítás arra vonatkozóan, hogy az ilyen típusú megkerüléssel mekkora kár érhette az államot, az iparkamara elnöke úgy felelt, létezik statisztika erről, de az adótitok kategóriába tartozik.
A kata szigorításával kapcsolatban őt ért bírálatokra vonatkozóan azt mondta:
„Nagyon egyszerű. Ha azt akarjuk, hogy az utakon a kátyúk be legyenek foltozva, ha azt akarjuk, hogy működjön az ország, hogy legyen közigazgatás, egészségügy, oktatásügy, akkor ennek a terheit valakinek meg kell fizetni. És ez a munkavállalók és a munkaadók terhe. Ha ez alól a teher alól ki lehet bújni jogszabályszerűen, akkor az nem szerencsés. Tehát ilyen értelemben nekem a lelkiismeretem abszolút egyszerű és tiszta.”
Parragh László felidézte, hogy az iparkamara eredeti javaslata az volt, hogy január elsejével változzanak a szabályok, mert az évközi bürokratikus teher növekedés miatt „többe kerül a hús, mint a leves”, de elfogadják, hogy a kormány máshogy döntött.
Az iparkamara elnöke tagadta, hogy nem történt egyeztetés a szakmai szervezetekkel az ügyben, de hozzátette, „az egy másik kérdés, hogy a különböző álláspontok mennyiben érvényesültek”.
Parragh László szerint kissé erőteljesre sikerült a kata módosításáról szóló tervezet