;

ellenőrzés;kánikula;Vasas Szakszervezeti Szövetség;munkaerőhiány;munkavégzés;munkahelyi balesetek;Technológiai és Ipari Minisztérium;

- Hőségszünet – A munkaerőhiány miatt a kánikulában is jobban odafigyelnek dolgozóikra a cégek, bár ezt nem feltétlen érzi így mindenki

A munkaerőhiány miatt a kánikulában is jobban odafigyelnek dolgozóikra a cégek, bár ezt nem feltétlen érzi így minden munkavállaló.

Három napra le kellett állítani a június végi kánikulában a termelést egy Baranya megyei fémmegmunkáló üzemben. A tetőn ugyanis mára már kinyithatatlanná vált üvegablakok vannak, és így az üvegházhatás miatt a csarnokban a nagy melegben 50 fok közelébe forrósodik fel a levegő. A helyi szakszervezet évek óta kéri, hogy szereljenek be szellőztető berendezést, de erre egyelőre csak ígéret van – mondta el lapunknak László Zoltán. A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke azt ugyanakkor pozitívumként értékelte, hogy a vezetőség számára már előrébb való a dolgozók egészsége, mint a célszámok teljesítése. Pár éve szerinte egy ilyen helyzetben még elképzelhetetlen lett volna, hogy ne rendeljék be a dolgozókat legalább takarítani, vagy karbantartási munkákat végezni. Hosszú távon azonban a szellőző berendezés beszerelése lenne a megoldás, hiszen az a levegő folyamatos cserélésével 10-12 fokkal is lejjebb tudja vinni a hőmérsékletet.

A nagy melegben való munkavégzés nemcsak azért veszélyes, mert attól könnyen rosszul lesznek az emberek, hanem azért is, mert ilyenkor a dolgozóknak folyik az izzadság a szemükbe, ha pedig a védőszemüvegben dolgoznak, az bepárásodik. Így elhomályosodik látásuk, ami könnyen munkabalesetekhez vezethet. Volt rá példa, hogy egy dolgozónak így tört el a lába – hívta fel a figyelmet László Zoltán. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) nemrégiben országos munkavédelmi célvizsgálatot rendelt el a rendkívüli hőség miatt szükséges intézkedések ellenőrzése, betartatása érdekében. Felhívták a figyelmet, hogy a hőség hatására lassul a reakcióidő, de akár egy izzadságtól csúszós kéz is munkahelyi balesethez vezethet. A munkaadók ezért kötelesek gondoskodni a dolgozók egészségének megóvásáról a tartós melegben. A munkavállalók igénye szerinti mennyiségben védőitalt, 14-16 Celsius fokos ivóvizet kell biztosítaniuk, és gondoskodniuk kell arról is, hogy a rendszeresen beiktatott pihenőidőt hűvösebb környezetben tölthessék el a dolgozók.

A szakszervezetek tavaly nyáron arról számoltak be, hogy a dolgozóknak helyenként büdös, ihatatlan vizet adnak védőitalként, vagy az ivókutat elérhetetlen messzeségben helyezik el, miközben a pihenőidőt kártyaleolvasóval figyelik. Sokszor több, mint 45 fokos hőségben dolgoznak a gyárakban, mert a koronavírus-járvány miatt a cégek egy része épp a klímaberendezéseken spórolt. Pár éve pedig volt olyan kánikulai nap, amikor kilencszer is mentőt kellett hívni a dolgozók ájulásos rosszulléte miatt az egyik nyugat-magyarországi, klímaberendezés nélküli, szintén üvegtetős üzembe.

Az idén azonban javulni látszik a helyzet, a Vasashoz legalábbis eddig különösen nagy szabálytalanságról nem érkezett jelzés – mondta László Zoltán. Persze hosszú még a nyár, és minden bizonnyal az idén is lesznek problémák, hiszen bőven van hova fejlődniük e téren a cégeknek. A dolgozók azonban kezdenek egyre öntudatosabbak lenni, a sztrájkkövetelések között megjelennek a munkaegészségügyi kérdések is, már nem csak a fizetés számít – fogalmazott a szakszervezeti vezető. A dolgozók ráadásul könnyebben tudnak munkahelyet váltani, és ha két cég ugyanannyit ígér, inkább oda mennek, ahol van klímaberendezés. A munkaerőhiány miatt ezért a vállalatok is jobban odafigyelnek a dolgozók megfelelő közérzetére.

A cégeknek ugyanis továbbra is a megfelelő munkaerő megszerzése és megtartása jelenti a legnagyobb gondot a termelői szektorban. Az elmúlt hetekben bármelyik cégnél is járt László Zoltán, Miskolctól Pécsig, Debrecentől Tapolcáig mindenütt azt mondták, legalább 300 embert azonnal fel tudnának venni. Van olyan nagy cég, amely megduplázná létszámát, miközben éppen most települ a városba egy bő ezer fős munkavállalói gárdát igénylő üzem. László Zoltán szerint a kormány igyekezete ellenére egyelőre a külföldi munkaerőt sem sikerült nagy számban behozni az országba. Mint mondta: hazánk az ukránoknak, de még a távol-keletieknek sem igazán célország, hiszen a környező országokban mindenütt magasabb a fizetés.

Munkahelyi szabályok a nyári melegben

A vonatkozó jogszabály szerint a védőital biztosítását, illetve az óránkénti 5-10 perces pihenőidőt akkor kell elrendelni, ha a munkahelyi klíma a 24 Celsius fokos „korrigált effektív hőmérsékletet” meghaladja. Ezt pedig többek között a léghőmérséklet, a páratartalom, és a szélmozgás alapján egy bonyolult képlet segítségével lehet kiszámolni. A szüneteket a munkaidő részeként kell beiktatni, azaz tilos később ledolgoztatni. Ezeket az előírásokat azonban nem tartják be feltétlenül a cégek – derül ki a Vasas Facebook-oldalán egy témába vágó bejegyzés alatti hozzászólásokból. „Hol lehet jelentkezni a 10 percre, már 30 éve szeretném kivenni!” - ironizált például egy dolgozó. Másikuk azt írta, náluk nem jár a szünet, mert klimatizált a csarnok. De mivel kemence mellett dolgoznak, a sor egyik felén 28,9, másik végén 32 fok van. Volt ugyanakkor olyan hozzászóló is, aki azt írta: klimatizált gyárban dolgozik, de extrém melegben így is kapnak óránkénti szünetet, a hideg, hűtött víz pedig korlátlanul elérhető.

Videóklippel a biztonságos munkavégzésért

A kormány júliusban "Legyen oké” jelmondattal országos kampányt indított a munkavállalók és a munkáltatók munkaügyi szemléletformálásának érdekében. Ennek központi eleme egy videóklip, amely az online felületek mellett – talán önkritikai jelleggel - a kormányablakokban lesz látható. A Technológiai és Ipari Minisztérium szerint a kezdeményezés célja a munkajogi és munkabiztonsági tájékozottság és tudatosság növelése, ami hozzájárul a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések megelőzéséhez. Mint arról beszámoltunk: a tavalyi év az elmúlt hat esztendő legtragikusabb munkahelyi baleseti statisztikáját hozta: 84 dolgozó vesztette életét munka közben, ami 2015 óta a legmagasabb szám. Tavalyhoz képest harmadával több, összesen 30 dolgozó szenvedett súlyos csonkulásos balesetet. A rengeteg baleset oka, hogy gyakran sem a munkaáltatók, sem a munkavállalók nem tartják be a munkavédelmi előírásokat. Szakemberek szerint ezért az ellenőrzések szigorítására és a büntetési tételek megemelésére lenne szükség. 

Érdek

László Zoltán:

A munkaerőhiány miatt a vállalatok is jobban odafigyelnek a dolgozók megfelelő közérzetére

14-16 Celsius fokos ivóvizet kell biztosítaniuk a dolgozóknak a Technológiai és Ipari Minisztérium szerint

Képalá

Nyáron a szabadban végzett munka a hőség miatt kockázatosabb

A fő okok között szerepel, hogy a magyar fizetőeszköz régiós összevetésben is meglehetősen rosszul teljesít.