Épülhet az orosz milliárdos Rahimkulov Ruszlan érdekeltségének túlméretezett társasháza Angyalföldön. A fővárosi kormányhivatal Kosztyu Anikó által vezetett kiemelt ügyekkel foglalkozó osztálya megadta az építési engedélyt a kérelmező APR Bodor Projekt Ingatlanhasznosító Kft-nek a 11 szintes (ebből két szint a föld alatt) lakóépület építésére – tudta meg lapunk.
A Népfürdő utca – Bodor utca - Jakab utca - Dagály sétány határolta, 12 ezer négyzetméteres telekre összesen 327 lakás épül nettó (tehát a falak alatti terület nélkül) több mint 16 ezer négyzetméteren. A beépítés mértéke ennél nagyobb lesz, mivel külön beruházásként a telek másik, Jakab utca felé eső részén egy másik cég egy sportcsarnokot is felhúz.
A legmagasabb pontján 29 méteres társasház 4-6-8 emeletes lesz. A Bodor utcai alacsonyabb épületrész tetején zöld tetőt alakítanak ki. A lakások átlag 50 négyzetméteres alapterületűek lesznek, de az otthonok csaknem fele nem lesz nagyobb 35, illetve 45 négyzetméteresnél. A földszinten 6 üzlethelyiséget is kialakítanak ezer négyzetméteren, és összesen 420 férőhelyes parkoló létesül.
A brutális túlépítés miatt a XIII. kerületi tervtanács nem támogatta a projektet. A hatályos jogszabályok szerint így a terv nem valósulhatott volna meg.
Csakhogy a kormány az elutasító döntés után nem sokkal nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítette a beruházást, így a kerület elutasítása többé nem jelentett akadályt. Ráadásul a kormányrendelet még a korábbinál is eltúlzottabb beépítést tett lehetővé a kötelező zöldterület méretének csökkentésével. A kerület teljesen szakmaiatlannak tartotta a döntést, amely semmibe veszi a környéken élőket és csak a befektetői érdekek kiszolgálására, a profit maximalizálására alkalmas.
Az önkormányzat az Alkotmánybírósághoz fordult, de azóta se született döntés az ügyben.
A kormány által kinevezett és most hivatalukban újra megerősített két fideszes – Sára Botond és Tarnai Richárd – potentát által vezetett kormányhivatalok kevésbé voltak restek. A Pest megyei kormányhivatal március végén úgy döntött, hogy a 327 lakásos társasház létesítésének nincs jelentős környezeti hatása, ezért felmentést adott a környezeti hatásvizsgálat elkészítése alól. Ezzel megnyílt az út az építési engedély kiadása előtt. Az erre vonatkozó kérelem kiemelt beruházásként a NER számára megbízható Kosztyu Anikó osztályvezető asztalán kötött ki, aki az illő kivárás után most meg is adta az építési engedélyt.
Nincs már akadály, hatósági döntéssel nyílt meg az út Rahimkulov Ruszlán orosz milliárdos cégének angyalföldi projektje előttA hatósági simulékonyság és a kormányzati beavatkozás korántsem meglepő, hiszen a beruházó cég tulajdonosa – cégáttéten keresztül – Zentai Péter, aki Rahimkulov Ruszlan üzlettársa. Utóbbi pedig nem más, mint a Vlagyimir Putyin elnökhöz közel állónak tartott orosz üzletember, Megdet Rahimkulov fia. A Rahimkulov-család cégcsoportja az OTP Bank és a MOL legnagyobb külföldi részvényese.
Rahimkulov Ruszlannak nem ez az egyetlen angyalföldi projektje. Az egykori Láng Gépgyár területén megvalósuló beruházás tavaly novemberben lett a kormány rozsdaövezeti programjának első kedvezményezettje, így az orosz milliárdos számtalan építési szabály alól felmentve, gyorsított pályán építhet új városnegyedet a Váci út mellett. Február elejére a Pest megyei kormányhivatal meg is hozta a döntést: „a Láng-negyed épületegyüttes létesítésének jelentős környezeti hatása nincs, hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges”. Így most ez is Kosztyu Anikóra vár, hogy a fővárosi kormányhivatal illetékeseként kiadja az építési engedélyt.
Nem tud hibázni Magyarországon az orosz milliárdos, a magyar vasúton ér össze a moszkvai és pekingi érdekEnnél a beruházásnál a 8 hektáros tömbben az ismertté vált tervek szerint összesen 280 ezer négyzetméternyi ingatlan épül a felszín felett és további 130 ezer négyzetméter alatta. Az épületek magassága helyenként eléri majd a 65 métert. A beépítés sűrűségére jellemző, hogy az épületek közötti zöldterület előírt 25 százalékos minimumát csak úgy tudják elérni, ha a tetőkerteket is beleszámítják. A kivitelezés még idén elkezdődne és 2031 végén zárulna. A projekt értékét idén januárban egymilliárd euróra értékelte közleményében Zentai Péter, a beruházás mögött álló cégcsoport vezetője.
Bemutatjuk a Magyarországon mindenhova elérő orosz milliárdost, akihez képest a NER lovagjai fantáziátlan üzletembereknek tűnnekRahimkulov Ruszlan beveszi Budapestet